Μάριους Γκριγκόνις

Μάριους Γκριγκόνις / © Intime

LIVE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Sportal newsroom 17:59 - 23.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:13 - 23.05.2023

Παρακολουθήστε στο Sportal live την εξέλιξη του τρίτου αγώνα της σειράς του Παναθηναϊκού με το Περιστέρι. Οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες με σκορ 1-1 και θα αγωνιστούν στο ΟΑΚΑ, αφού ο Παναθηναϊκός έχει το πλεονέκτημα έδρας. Ο νικητής θα κριθεί στις τρεις νίκες και θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

• Τέλος αγώνα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 89-80 και έκανε το 2-1
  • Ένταση είχαμε ανάμεσα σε Σερέλη και Σπανούλη, με τους δύο άντρες να ανεβάζουν τους τόνους αλλά οι ψυχραιμότεροι έβαλαν τέλος στην αντιπαράθεση
  • Μεγάλο ντεμαράζ του Περιστερίου! Η άμυνα των φιλοξενούμενων έσφιξε και η διαφορά από τους 21 έπεσε στους 9 (83-74) στο 36'
  • Ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε σε όλο το δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να μην μπορεί να απαντήσει. Έτσι η διαφορά ανέβηκε και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 76-59
  • Ο Παναθηναϊκός με ένα 10-0 σερί ξεφεύγει, κάνοντας το σκορ 59-49 (23'), το οποίο προήλθε μέσα από την άμυνά του
  • Τέλος ημιχρόνου στο 49-49
  • Οι δύο προαναφερθέντες παραμένουν τα πρώτα βιολιά των ομάδων τους, οι οποίες συνεχίζουν να συμπορεύονται στο σκορ 46-44 (18')
  • Γκριγκόνις και Φρανσίσκο έχουν από 12 πόντους, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά (36-33, 14')
  • Τέλος δεκαλέπτου με το σκορ στο 30-24
  • Οι άμυνες... απουσιάζουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν ανεβάσει πολύ το σκορ (28-22, 8')
  • Το Περιστέρι είναι για ακόμα μια φορά ανταγωνιστικό, όπως φαίνεται και από το 17-14 του 5'
  • Και το παιχνίδι ξεκινά
  • Τσαρούχα, Πιτσίλκας και Μάνος οι διαιτητές της αναμέτρησης
  • Από την άλλη το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη θα παίξει με τους: Μπιλάν, Φρανσίσκο, Κόλεμαν, Μωραΐτης, Ραντάνοφ, Πουλιανίτης, Ντένμον, Κασελάκης, Περσίδης, Χάμερ, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος
  • Ο Παναθηναϊκός, όπως αποφάσισε ο Χρήστος Σερέλης, θα παραταχθεί με τους: Π. Καλαϊτζάκης, Πάρις Λι, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς, Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης, Σαμοντούροβ, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις
  • Οι δύο ομάδες είναι στο 1-1, έχοντας κρατήσει τις έδρες τους στα πρώτα ματς της ημιτελικής σειράς, η οποία κρίνεται στις 3 νίκες.