Eurocup Women: Πρωταθλήτριες οι παίκτριες της Καλτσίδου - Οι Λάιονς επιβλήθηκαν της Μπεσίκτας στον τελικό

Νίκος Καλαμπάκας 23:25 - 10.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:41 - 10.04.2024

Η Στέλλα Καλτσίδου στέφθηκε πρωταθλήτρια στο Eurocup Women αφού οι Λόντον Λάιονς που προπονεί επικράτησαν στον τελικό της Μπεσίκτας με 81-70.

Οι Λόντον Λάιονς, ομάδα που προπονεί η Στέλλα Καλτσίδου κατέκτησε το Eurocup Γυναικών, αφού στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε της Μπεσίκτας με σκορ 81-70.

Οι παίκτριες της Ελληνίδας κόουτς ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα τις Σάμιουελσον, Γκούσταφσον και Φαγκνέμπλ οι οποίες σημείωσαν από 19.18 και 17 πόντους αντίστοιχα κι έτσι κυριάρχησαν στον αγώνα κόντρα στις Τουρκάλες και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Λονδίνου είχε την κυριαρχία από το ξεκίνημα του αγώνα και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούταν με 23-17. Η κυριαρχία των «λιονταριών» συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, αφού με επί μέρους σκορ 22-18 οι παίκτριες της Καλτσίδου πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 45-35 και είχαν βάλει τις βάσεις της νίκης.

Η Μπεσίκτας είχε μειώσει στους πέντε στο 30' (60-55) και έδειχνε ότι μπορούσε να επιστρέψει στον αγώνα, όμως η τελευταία περίοδος ανήκε στις Αγγλίδες που δεν άφησαν την... κούπα να γλιστρήσει από τα χέρια τους, διαμορφώνοντας το τελικό 81-70.