Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός, 65-59 η Βαλένθια στο ΣΕΦ

Sportal newsroom 18:57 - 20.12.2022 / Ανανεώθηκε: 19:24 - 20.12.2022

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την πρώτη του νίκη στη φετινή του πορεία στην Euroleague αλλά η Βαλένθια με ένα 12-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο του τη στέρησε με το υπέρ της 65-59 στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός εξαιτίας ενός επιθετικού του μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά είδε την Βαλένθια να τρέχει ένα σερί 12-0 και να φθάνει στη νίκη με 65-59 στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Με τη νίκη της η ισπανική ομάδα έχει πλέον ρεκόρ 4-3 τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζουνε να αγνοούνε την πρώτη τους νίκη στο φετινό θεσμό υποχωρώντας στο 0-7.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός αφού προσπέρασε στο σκορ μετά το εις βάρος του 13-8 δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τελικό σερί της Βαλένθια. Μέχρι που προηγήθηκε με 59-53 με το καλάθι της Αγιούσο στο 35΄, ενώ είχε πάει το δείκτη της διαφοράς και στους 10 στο 25΄ με την Γκούσταφσον να κάνει το 50-40.

Σημαντική απουσία για την ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς ήταν αυτή της Άννας Σταμολάμπρου. Όσο δε για την εμφάνιση των Σουκ και Γκούσταφσον που σημείωσαν από 21 πόντους, η δεύτερη μάλιστα είχε νταμπλ νταμπλ με 11 ριμπάουντ που μάζεψε, να μην έφθανε.

Κι όσο για την Βαλένθια η διεθνής Ελληνίδα φόργουορντ Ελεάνα Χριστινάκη είχε τέσσερις πόντους και δύο ριμπάουντ σε 7:42 που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 21(11ριμπ.), Νικολοπούλου 2, Σύρρα, Αγιούστο 4, Δίελα, Σουκ 21(3/6τρ., 8ριμπ.), Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 3(1), Σκόριτς.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λόπεζ): Καρέρα 15, Κάσας 2, Γκουελίχ 10(2), Ρομέρο 10, Σαλβαδόρες 8, Μπουεναβίδα, Χριστινάκη 4, Κοξ 6(1), Φαμ 2, Οουβίνα 3, Τόρενς 5.