Στα ημιτελικά της ACB η Μάλαγα

Ουνικάχα - Τενερίφη

Twitter / Liga Endesa

Νίκος Καλαμπάκας 23:55 - 01.06.2023

Η Μάλαγα έκανε το 2-0 στη σειρά της με την Τενερίφη την οποία νίκησε με 97-74 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της ACB, μετά το break που είχε κάνει στον πρώτο αγώνα.

Την πρόκριση στα ημιτελικά της ACB πήρε η Μάλαγα, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας της Τενερίφης με 97-74 και έκανε το 2-0 στη σειρά τους.

Η Τενερίφη αιφνιδίασε αρχικά τους γηπεδούχους, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική και κατάφερε να προηγηθεί με 22-13.

Η 2η περίοδος ωστόσο είχε εντελώς διαφορετικό σενάριο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους και άφησαν τους αντιπάλους τους σε ρόλο θεατή.

Με επί μέρους σκορ 37-14 γύρισαν υπέρ τους τον αγώνα και έγιναν απόλυτα αφεντικά. Το ημίχρονο βρήκε τη Μάλαγα στο +14 (50-34) και απόλυτη κυρίαρχη στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ένταση και στην 3η περίοδο. Είχαν ρίξει στο καναβάτσο την Τενερίφη που έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει και όδευαν προς τα ημιτελικά των Playoffs.

Τελικά το παιχνίδι κύλησε εύκολα υπέρ των γηπεδούχων, που με πρώτο σκόρερ τον Καλινόσκι που σημείωσε πόντους, δεν είχαν πρόβλημα να επιβληθούν και να στείλουν τους «κίτρινους» εκτός playoffs, συνεχίζοντας οι ίδιοι στα ημιτελικά.

Για την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Ντούμεκαμπ και Σαλίν που σημείωσαν από 13 πόντους ο καθένας, ενώ ο Χουέρτας έβαλε 12.

Δεκάλεπτα: 13-22, 50-34, 76-55, 97-74