Με Κάουαν - Χογκ ο Προμηθέας έριξε στο καναβάτσο την ΑΕΚ!

©InTime

Sportal newsroom 21:31 - 30.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:16 - 30.03.2023

Ο Προμηθέας παρά την κούραση επικράτησε (85-72) της ΑΕΚ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Basket League, με τους Άντονι Κάουαν Τζούνιορ (22 πόντους, 12 ασίστ) και Ντάστιν Χογκ (17 πόντους) να σημειώνουν σχεδόν τους μισούς πόντους των Πατρινών.

Ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ έκανε μεγάλη εμφάνιση με 22 πόντους, 12 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ, ο Ντάστιν Χογκ τον συμπλήρωσε όταν έπρεπε και ο Προμηθέας επιβλήθηκε (85-72) της ΑΕΚ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Basket League!

Πρέλεβιτς: «Ο ΠΑΟΚ έκανε οτι έπρεπε για να με φέρει και μαζί γράψαμε ιστορία»
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

20:00 - 30.03.2023

Ο ΠΑΟΚ ετοιμάζει μια λαμπρή γιορτή για τον Μπάνε Πρέλεβιτς με τον πρώην παίκτη της ομάδας να ετοιμάζεται να δει τη φανέλα του να αποσύρεται στον ουρανό του κλειστού της Πυλαίας.

Οι Πατρινοί δεν πήραν απλώς τη νίκη στην προσπάθεια τους για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τελική βαθμολογία, αλλά κάλυψαν και το -3 (73-70) του πρώτου αγώνα στα Άνω Λιόσια αποκτώντας πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο 5λεπτο της τελευταίας περιόδου, όπου ο Προμηθέας «έτρεξε» ένα σερί 12-0 και μετέτρεψε το 60-60 (στο 30’) σε 72-60 (35’) με τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να βάζει την υπογραφή του. Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι.

Εξαιρετικός για τον Προμηθέα ήταν ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ με 22 πόντους, 12 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντάστιν Χογκ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την ΑΕΚ εξάρσεις είχαν στο παιχνίδι τους ο Ακίλ Μίτσελ και ο Κένι Ουίλιαμς που σημείωσαν από 11 πόντους.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ (8-15 στο 5') με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς και τον Κωνσταντίνο Γόντικα αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο έχοντας ισχνό προβάδισμα (22-21 στο 10’).

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα σ’ ένα παιχνίδι που στερούνταν ποιότητας. Ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (47-42 στο 20’) αξιοποιώντας τις κακές επιλογές στο φινάλε της ΑΕΚ που είχε και 3/10 τρίποντα, την ίδια στιγμή που ανέλαβε δράση ο Νίκος Γκίκας.

Στο τρίτο 10λεπτο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου «έχτισαν» μια διαφορά 12 πόντων (60-48 στο 27’), εκμεταλλευόμενοι πλήρως την τραγική επίδοση (4/13 τρίποντα) της ΑΕΚ από την περιφέρεια και το εξαιρετικό παιχνίδι του Άντονι Κάουαν Τζούνιορ, αλλά και του Ντάστιν Χογκ.

Το ξέσπασμα των Ακίλ Μίτσελ και Κένι Ουίλιαμς στο επόμενο 3λεπτο επέτρεψαν στην ΑΕΚ να φέρει τον αγώνα στα ίσια (60-60, στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο το εντυπωσιακό 12-0 του Προμηθέα έδωσε «αέρα» 12 πόντων (72-60 στο 35’) στους Πατρινούς με πρωταγωνιστή τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ και εκεί όλα τελείωσαν, καθώς στο τελευταίο 5λεπτο δεν μπόρεσε η ΑΕΚ να αντιδράσει και γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72.

Προμηθέας Π. (Χριστόπουλος): Κάουαν 22 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 12 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ), Ντάνγκουμπιτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μουράτος 6, Χογκ 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 9 (2), Κόντιτ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 8 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόμασον 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 9 (2/3 δίποντα, 5/5 βολές), Μάιλς 6 (1/5 τρίποντα), Γόντικας 6, Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 4 (5 ασίστ), Οριόλα 4 (1/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 4, Γουίλιαμς 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίτσελ 11 (5/8 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ).