Ο απίθανος Ιμπάκα «καθάρισε» την Βίρτους

Σερζ Ιμπάκα

© Photo by Christina Pahnke/Euroleague Basketball via Getty Images

Sportal newsroom 23:50 - 30.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 01.12.2023

Ο Σερζ Ιμπάκα ήταν εκπληκτικός και η Μπάγερν λύγισε την Βίρτους, επικρατώντας με το επιβλητικό 90-76.

Η Μπάγερν πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στη Βίρτους, με την ομάδα του Λάσο να επικρατεί με 90-76.

Η Βίρτους μπήκε δυναμικά στο ματς, όμως μετά από το πρώτο δεκάλεπτο η Μπάγερν είχε τον έλεγχο και με βασικό όπλο τον Ιμπάκα ξέφυγε, φτάνοντας στη νίκη και ανεβαίνοντας στο 5-6.

Για τους Βαυαρούς ο Ιμπάκα είχε 22 πόντους,13 ριμπάουντ και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ηγήθηκε της ομάδας του. Για την ομάδα του Μπάνκι ο Μπελινέλι είχε επίσης 22 πόντους

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία, κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ της 20-28. Η συνέχεια όμως ανήκε στη Μπάγερν Μονάχου!

Η ομάδα του Λάσο με ένα 8-0 στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα και πήγε στην ανάπαυλα  με το υπέρ της 46-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν και η Βίρτους ήταν κοντά, με τον Ιμπάκα να παραμένει το μεγάλο όπλο των Βαυαρών και να κρατάει μέσα στο ματς την ομάδα του, ενώ στην τέταρτη περίοδο ήρθε η… έκρηξη.

Οι Γερμανοί ήταν υπερηχητικοί στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 18-7 έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (88-73), με την Βίρτους να μην καταφέρνει ποτέ να επιστρέψει. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βαυαρούς νικητές με 90-76.

MVP:

Ο Σερζ Ιμπάκα ήταν απίθανος! Τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τη Βίρτους να μην καταφέρνει ποτέ να τον σταματήσει.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Τα 10 περισσότερα ριμπάουντ της Μπάγερν και συνολικά το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ζαμοΐσκι, Ράτσις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 44-46, 70-66, 90-76

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Ουάιλερ-Μπαμπ 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Φρανσίσκο 13 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ) , Έντουαρντς 12 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) , Βάιντμαν, Γκιφάι 4 , Μπόνγκα 10 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Ιμπάκα 24 (9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ) , Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς 7 (1), Μπούκερ 12 (6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 5 (1) Λούντμπεργκ 3 , Μπελινέλι 22 (3/6 τρίποντα), Παγιόλα 3 (1) , Σμιθ 3 (1) , Ντόμπριτς 2, Κέικοκ 2 , Σενγκέλια 15 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Χάκετ 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Μίκι 5, Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ)

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Η Μπάγερν θα υποδεχθεί την Αρμάνι (5/12, 21:30) στην 12η αγωνιστική και η Βίρτους θα παίξει με την Μπαρτσελόνα στην Μπολόνια (6/12, 21:30).

🔴Sportal Euroleague Show για τις μάχες των «αιωνίων» σε Μονακό & Βελιγράδι και του Big 4 στην Ευρώπη