Επέστρεψαν από την κόλαση του -26 οι Μπακς με Γιάννη - Λίλαρντ «φωτιά» (vids)

Οι Μπακς, παρότι βρέθηκαν στο -26 στη τρίτη περίοδο, έκαναν μια μυθική ανατροπή και πήραν τη νίκη απέναντι στους Μπλέιζερς με 108-102.

Οι Μπακς τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Μπλέιζερς.

Το Πόρτλαντ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 26 πόντους (55-81), όμως, με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Ντέιμ Λίλαρντ να κάνουν σπουδαία πράγματα, έκαναν τρομερή ανατροπή και έφτασαν στη νίκη με 108-102!

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με ένα τιπ του Γιάννη και 4 βολές του Λίλαρντ να κάνουν την διαφορά και να δίνουν τη νίκη στους Μπακς, που πλέον φιγουράρουν στο 12-5.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 33 πόντους με 16 ριμπάουντ, ενώ 31 πρόσθεσε ο Λίλαρντ, στην πρώτη φορά που αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του. Ο Μπίσλι είχε 14, 12 ο Πόρτις και 10 ο Λόπεζ.

Από την άλλη ο Τζέραμι Γκραντ είχε 22 πόντους για τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, ο Μπρόγκντον 18 με 12 ασίστ, ο Σαρπ 17 και ο Έιτον 14 με με 13 ριμπάουντ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οι Μπακς δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά το ματς. Οι Μπλέιζερς πήραν τα ηνία και στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 52-68, ενώ στο 27' του αγώνα το σκορ ήταν 81-55!

Οι Μπακς σταδιακά αποφάσισαν να παίζουν μπάσκετ και μείωσαν αρχικά σε 75-88 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με τον Πόρτις να σκοράρει σερί πόντους, η διαφορά μειώθηκε στους 3 (92-95, 42').

Η ομάδα του Μιλγουόκι, παρότι ο Γιάννης έφτασε τα 5 φάουλ (στο ΝΒΑ αποβάλλεσαι στα 6), συνέχισε την πίεση και έφτασε στο 99-99 (46'), ενώ ένα τρίποντο του Μπίσλι τους έβαλε μπροστά για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο!

Στο 47' το σκορ ήταν 102-102, με τον Γιάννη, στα 18'' για το τέλος του αγώνα, να κάνει το 104-102. Ο Λίλαρντ με 2/2 βολές έκανε το 106-102 στα 12'' και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 108-102 και νίκη για τους Μπακς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-31, 52-68, 75-88, 108-102

🔴Άρης - Παναθηναϊκός 2-0: Το δώρο του Μπρινιόλι, ο Πετρούσεφ και η περιπέτεια υγείας του Big Sofo