Ένας Θρύλος – όνειρο σίγησε τη Βαρκελώνη και ετοιμάζεται να ξεσηκώσει το Βερολίνο!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 00:00 - 09.05.2024 / Ανανεώθηκε: 06:13 - 20.05.2024

Τι βραδιά, τι πρόκριση! Ο Ολυμπιακός με τη δεύτερη νίκη του στη Βαρκελώνη, αυτή τη φορά στο Game 5, άφησε στα κρύα του λουτρού την Μπαρτσελόνα (59-63), έκλεισε τη σειρά με 3-2 και έκλεισε ραντεβού στο Final Four του Βερολίνου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης. Κορυφαίος ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (10π., 10ρ.), τον ακολούθησε ο καθοριστικός στην 4η περίοδο, Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.)

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ! Με ένα μεγάλο παιχνίδι μέσα στη Βαρκελώνη, η αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 63-59 και προκρίθηκε στο Final 4 για τρίτη σερί φορά!

Οι Ερυθρόλευκοι άντεξαν την πίεση της Μπαρτσελόνα, δεν τα έχασαν όταν οι Καταλανοί βρέθηκαν στο +8 και με τους ΜακΚίσικ, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ να κάνουν σπουδαία δουλειά, έφεραν τούμπα το παιχνίδι και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη, γράφοντας ιστορία!

Ο Ολυμπιακός είναι για τρίτη σερί χρονιά στο Final 4 της Euroleague, ενώ έφτασε τις 13 συμμετοχές στο κορυφαίο ραντεβού της διοργάνωσης!

Ο ΜακΚίσικ με 12 πόντους ήταν κομβικός, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και ο Παπανικολάου με 11 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα. Επιθετικά οι Ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν τον στόχο, ενώ στην άμυνα, 8 πόντοι του Λαπροβίτολα έκαναν το σκορ 8-2 (5’). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ανακάτεψε την τράπουλα και οι αλλαγές του έφεραν αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να μειώνει, χάρη στην άμυνά του και κάποιες καλές φάσεις στην άλλη άκρη. Το δεκάλεπτο κάπως έτσι τελείωσε στο 12-9, όμως ένα 6-0 της Μπαρτσελόνα έκανε γρήγορα το σκορ 18-9 (11’).

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ της Μπαρτσελόνα (10 στο ημίχρονο) και την κακή του λειτουργία στην επίθεση, η άμυνα περιόρισε την Μπαρτσελόνα, με τον Ολυμπιακό να ροκανίζει την διαφορά και να πηγαίνει στο ημίχρονο με το σκορ στο 27-25.

Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να τον κρατά κοντά, με τον Πετρούσεφ να κάνει το σκορ 31-30 (23’), όμως Λαπροβίτολα και Αμπρίνες βρήκαν σκορ και η Μπάρτσα πήγε στο +8 (38-30). Η είσοδος του Μιλουτίνοφ έδωσε σιγουριά στη ρακέτα για τον Ολυμπιακό, με τον Πετρούσεφ να μειώνει στο 38-36 (26’), ενώ λίγο μετά, ένα μεγάλο τρίποντο του Παπανικολάου έκανε το σκορ 40-40, σκορ με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Η Μπαρτσελόνα, μετά από ένα αυστηρό αντιαθλητικό, προηγήθηκε με 47-42 στο 32’. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Καθάρισε τα ριμπάουντ, πήρε σωστές επιλογές στην επίθεση και με ένα 0-7, έκανε το σκορ 47-49 (34’), περνώντας για πρώτη φορά στο σκορ.

Ο ΜακΚίσικ με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 49-52, μετά με λέι απ το 49-54 και ο Παπανικολάου με τρίποντο μαχαιριά έκανε το 49-57, με τον Ολυμπιακό να έχει την ευκαιρία να πάρει το ματς. Η Μπαρτσελόνα μείωσε, όμως ο Μιλουτίνοφ με ένα επιθετικό ριμπάουντ και ένα κάρφωμα έκανε το σκορ 54-59 στα 17'' για το τέλος. Ο Αμπρίνες μείωσε, όμως οι βολές του Κάνααν και του Παπανικολάου έκαναν το 56-63 και τελείωσε τον αγώνα! Τελικό σκορ 59-63 και ο Ολυμπιακός είναι στο Βερολίνο!

MVP:

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε μεγάλη εμφάνιση στο τέλος, έχοντας 9 από τους 12 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός είχε 4/4 βολές στο κρίσιμο σημείο, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου για το 49-57 στο 37' έκοψε τα πόδια των Καταλανών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς,

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63

Τo Box Score του αγώνα με ένα κλικ ΕΔΩ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο Final 4 τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον νικητή να περνά στον τελικό!

🔴Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 59-63: ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ ΤΙΤΑΝΕΣ & θρυλική πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου!