Ο Πάρα με buzzer beater «ξελάσπωσε» την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ομπραντόιρο

Μπαρτσελόνα - Ομπραντόριο

ACB

Νίκος Καλαμπάκας 20:49 - 07.01.2024

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -13, πήγε τον αγώνα με την Ομπραντόιρο στην παράταση κι εκεί είδε τον Πάρα να ντύνεται... ήρωας και να δίνει τη νίκη στην ομάδα της Καταλονίας με buzzer beater (92-90). Πλέον οι Καταλανοί στρέφουν το βλέμμα στον Ολυμπιακό τον οποίο υποδέχονται την Τετάρτη 10/1 για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Με buzzer beater του Ζοέλ Πάρα, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Ομπραντόριο με σκορ 92-90 σε παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.

Στην Μπαρτσελόνα κατέληξε το... θρίλερ κόντρα στην Ομπραντόιρο. Αν και οι παίκτες του Γκριμάου χρειάστηκε να παίξουν παράταση κόντρα στους αντιπάλους τους, τελικά επιβλήθηκαν με 92-90, λίγες μέρες πριν τον αγώνα τους κόντρα στον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη (10/12).

Η Μπαρτσελόνα δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με αποτέλεσμα να βάλει... δύσκολα στον εαυτό της, αφού οι παίκτες του Γκριμάο χρειάστηκε να επιστρέψουν από διαφορά 13 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πάνε το ματς στην παράταση.

Ο Ουίλι Ερνανγκόμεζ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, αφού σημείωσε 23 πόντους, όμως ο ήρως της Βαρκελώνης για την Κυριακή 7/1 ακούει στο όνομα Ζοέλ Πάρα, αφού με δικό του buzzer beater ο αγώνας κρίθηκε με σκορ 92-90.

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-39, 58- 67, 81-81