Χάουαρντ και Γκεντράιτις «σκότωσαν» την Ρεάλ Μαδρίτης

Twitter / Baskonia

Νίκος Καλαμπάκας 22:09 - 29.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:01 - 29.12.2022

Η Μπασκόνια αναδείχθηκε νικήτρια στον «εμφύλιο» με την Ρεάλ Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική της Euroleague. Οι Βάσκοι επικράτησαν με σκορ 92-86 και ανέβηκαν πάνω από τους Μαδριλένους στην κατάταξη, με μια νίκη περισσότερη.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Βιτόρια ανάμεσα στη Μπασκόνια και την Ρεάλ Μαδρίτης, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στο τέλος. Η Μπασκόνια κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να πάρει διαφορά 16 πόντων και όταν η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε αντεπίθεση, ο Γκεντράιτις φώναξε «παρών» και με δικούς του συνεχόμενους πόντους οι Βάσκοι έφυγαν νικητές (92-86).

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα από την Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι συντηρούσαν μια διαφορά που έφτανε από τους 2 έως 4 πόντους και τελικά πήγε στη διακοπή του δεκαλέπτου με το +4 (24-28). Ο Κορνελί ήταν ο παίκτης που οδηγούσε επιθετικά την Ρεάλ Μαδρίτης αφού σημείωσε 9 πόντους και ήταν ότι πιο αξιόπιστο είχε να επιδείξει η «βασίλισσα».

Φουριάζοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στη β' περίοδο. Η Ρεάλ με τους Ουίλιαμ Γκος και Χεζόνια πήρε διαφορά 8 πόντων (26-34), όμως γρήγορα οι Βάσκοι «ξύπνησαν» και κατάφεραν να πάρουν αυτοί το κφάλι τρέχοντας ένα σερί 10-0 και πήγαν στο 38-34. Το σόου των γηπεδούχων όμως δεν σταμάτησε εδώ. Η Μπασκόνια έπαιξε τρομερή άμυνα, ενώ όταν περνούσε το κέντρο κάθε της προσπάθεια κατέληγε στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους (54-38) και άφησαν την Ρεάλ Μαδρίτης σε ρόλο θεατή. Οι 18 πόντοι του Χάουαρντ ήταν αυτό που ήθελε η ομάδα του Πεναρόγια ώστε να εκτοξευθεί και να αφήσει σε ρόλο κομπάρσου τους Μαδριλένους.

Τελικά το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα της Βιτόρια με σκορ 59-43. σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Ρεάλ θα θέλει να ξεχάσει σύντομα, την ώρα που ο Χάουαρντ θα το θυμάται για καιρό, αφού κατάφερε να σημειώσει 21 πόντους...

Το ξέσπασμα του Χάουαρντ στη β' περίοδο έβαλε την ρεάλ σε διαδικασία να σκεφτεί αλλιώς τον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τον Κοζέρ να μαρκάρει τον γκαρντ της Μπασκόνια, αυτός του πέρασε «χειροπέδες» και κάπως έτσι η Ρεάλ άρχισε δειλά - δειλά να ροκανίζει τη διαφορά. Η Ρεάλ μπήκε ξανά στο ματς, αφού με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο -4 (68-64) και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο σε αυτή τη διαφορά (73-69).

Ο Ντεκ μείωσε στο καλάθι (73-71) και στα 7.30'' λεπτά που απέμεναν όλα έδειχναν ότι θα έχουμε ντέρμπι. Κάπου εκεί μίλησε ο Γκεντράιτις. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήγε το σκορ στο 79-73 δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του και παράλληλα έκοψε τον βήχα των φιλοξενούμενων. Ο ίδιος παίκτης συνέχισε να παίρνει επιθέσεις και τελικά η Μπασκόνια πήρε μια πολύτιμη νίκη και ξεπέρασε στην κατάταξη την Ρεάλ, αφού πήγε στο 11-5, αφήνωντας την «βασίλισσα» στο 10-6.

MVP: Ρόκας Γκεντράιτις

Την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ροκανίσει τη διαφορά, ο Γκεντράιτις ήταν «όλα τα λεφτά». Οι συνεχόμενοι πόντοι του έδωσαν ξανά προβάδισμα 8 πόντων στη Μπασκόνια και παράλληλα σταμάτησε τον επιθετικό οίστρο των αντιπάλων του.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 28, Χένρι 10, Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 3, Ντίεζ, Τόμπσον 2, Κότσαρ, Ίνοκ 2, Κοστέλο 12, Γκιεντράιτις 21, Χομς 12, Κούρουκς

Ρεάλ Mαδρίτης (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 16, Κοζέρ 7, Αμπάλντε, Χεζόνια 5, Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 17, Πουαριέ 2, Κορνελί 9, Ταβάρες 15, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 5, Μούσα 6