Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε παραμάζωμα τους Μπλέιζερς (119-111) με 37 πόντους σε 35 λεπτά

Ο Αντετοκούνμπο αφήνει τη μπάλα στο καλάθι των Μπλέιζερς / printscreen

Sportal newsroom 09:59 - 22.11.2022 / Ανανεώθηκε: 15:53 - 30.11.2022

Οι Μπλέιζερς άσκησαν πίεση, αλλά το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο ο Greek Freak έβαλε 17 πόντους, οδήγησε τους Μπακς στην ένατη εντός έδρας νίκη τους σε 10 αγώνες.

Σιγά σιγά ετοιμάζονται να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση της κατάταξης. Μετά την ήττα των Σέλτικς (13-4) στο Σικάγο και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να εξαφανίζει στην τρίτη περίοδο τους Μπλέιζερς, που έπαιζαν χωρίς τον ηγέτη τους Ντάμιεν Λίλαρντ, οι Μπακς έφθασαν στο 12-4. Ο Greek Freak 37 πόντους, εκ των οποίων οι 17 ήρθαν στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ολοκλήρωσαν τη νίκη με 119-111.

Αυτή ήταν η ένατη εντός έδρας επιτυχία των «Ελαφιών» σε δέκα εντός έδρας αγώνες. Για το Μιλγουόκι πέραν του Αντετοκούνμπο πολύ δουλειά στο παρκέ έκανε και ο Γκρέισον Αλεν. Πρόκειται για τον βασικό γκαρντ της ομάδας από το ξεκίνημα της σεζόν, το όνομα του οποίου εδώ και καιρό εμπλέκεται σε σενάρια ανταλλαγής. Ο 27χρονος γκαρντ πάντως, δεν επηρεάζεται και κόντρα στους Μπλέιζερς είχε 17 πόντους (όσους και ο Τζρου Χόλιντεϊ) και 8 ριμπάουντ. Οι δυο τους, παρέα τους έκανε και ο σέντερ Μπρουκ Λόπεζ με 14 πόντους (2 τρίποντα) και 5 μπλοκ.

Για την ομάδα του Όρεγκον, από τη στιγμή που ο Λίλαρντ είναι εκτός, την οργάνωση και την εκτέλεση έχει αναλάβει ο νεαρός Άνφερνι Σίμονς. Με 29 πόντους, αλλά 3/11 τρίποντα, ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον επίσης άστοχο (6/16 σουτ) Τζέραμι Γκραντ να έχει 18 πόντους και τους Τζος Χαρτ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Γιουσούφ Νούρκιτς (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ) να προσφέρουν αρκετά, αλλά όχι τόσα ώστε οι Μπακς να την… πατήσουν.