O Προμηθέας πέρασε από τη Νίκαια και… ανεβαίνει! (vid)

Ιωνικός - Προμηθέας / © Intime

Sportal newsroom 17:53 - 21.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:28 - 21.01.2023

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 74-66 του Ιωνικού για την 13η αγωνιστική της Basket League και έφθασαν στις τρεις διαδοχικές νίκες στo εγχώριο πρωτάθλημα.

Μόνο στην πρώτη περίοδο ο Ιωνικός αισθάνθηκε άνετα στο παρκέ. Από εκεί και έπειτα ο Προμηθέας επέβαλε τον ρυθμό του και είχε το ταλέντο και τον τρόπο για να φθάσει στην άνετη επικράτηση με 74-66. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο νεοαποκτηθείς Τζο Τόμασον με 16 πόντους (και 7 ασίστ), με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να τον ακολουθεί με 15.

Από την πλευρά του Ιωνικού, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν και πάλι η αιχμή στη επίθεση και τελείωσε την προσπάθειά του με 19 πόντους, ως πρώτος σκόρερ του αγώνα, στον οποία -βέβαια- η ομάδα του ηττήθηκε.

Για τους Πατρινούς, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη στη Basket League. Μετά τις επιτυχίες κόντρα στον Άρη και στο Λαύριο, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου επικράτησαν και στη Νίκαια. Έφθασαν έτσι τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα (έπειτα από 13 αγώνες).

Ο Ιωνικός, μετά την βαριά (89-48) από τον Κολοσσό στη Ρόδο, αγώνας και αποτέλεσμα που δημιούργησε αρκετή εξωαγωνιστική... φασαρία, έχασε στην έδρα του αυτή τη φορά και με ρεκόρ 3-10 συνεχίζει να υπερασπίζεται τη θέση του στην κατηγορία.

Με την έναρξη του αγώνα ο Προμηθέας κατάφερε να βάλει τον εαυτό του στη θέση του οδηγού. Μάλιστα στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης η διαφορά έφθασε σε διψήφια επίπεδα: 20-10. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν όμως και με τη λήξη της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν σχεδόν ευθυγραμμισμένο (23-22, υπέρ των Πατρινών).

Η συνέχεια πάντως, είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, αλλά όλοι τους φορούσαν τα μαύρα και πορτοκαλί. Δηλαδή, τα χρώματα του Προμηθέα. Ο Άντονι Κάουαρντ, ο Αρνόλντας Κουλμπόκα και ο… νεός Τζον Τόμασον κατάφεραν να δώσουν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα τους.

Έγινε και πάλι το +10 με τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 45-35.

Η τρίτη περίοδος ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή για τους φιλοξενούμενους. Και πιο καταστροφική για τον Ιωνικό. Μάλιστα, με επιμέρους σκόρ που έφθασε το 15-1 δημιουργήθηκε διαφορά 20 πόντων. Συγκεκριμένα έγινε το 62-42 στο 28ο λεπτό του παιχνιδιού.

Η τελευταία περίοδος δεν ήταν παραγωγική για τον Προμηθέα, ο Ιωνικός έκανε αντεπίθεση με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, αλλά και τον Ντιέγκο Κάπελαν, μείωσε ακόμα και στους έξι πόντους (66-60), αλλά δεν πρόλαβε να απειλήσει ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Αρσενόπουλος 1 (4 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μάντζαρης (4 ασίστ), Χόκινς 11 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λέισι 7 (2/6 τρίποντα), Κάπελαν 11, Μπέμπης, Καστίγιο 6, Σίμονς 7 (5 ασίστ, 4 λάθη), Παρκς 4 (6 ριμπάουντ).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12, Μουράτος 2, Σίμπσον 7, Χογκ 4, Κουλμπόκα 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κόντιτ 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γκίκας 7 (4 ριμπάουντ), Τόμασον 16 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τανούλης 2.