Ο Τέιλορ λύτρωσε την Ζάλγκιρις και την κράτησε σε τροχιά playoffs

Ζαλγκίρις - Μακάμπι

Euroleague

Sportal newsroom 21:44 - 06.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:57 - 06.04.2023

Ο Τέιλορ με την χρυσή βολή του στα 21'' για το 40' χάρισε τη νίκη με 68-67 στην Ζάλγκιρις επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και την κράτησε σε τροχιά playoffs της φετινής Euroleague μετά το πέρας της 33ης αγωνιστικής. Της προτελευταίας της κανονικής της διάρκειας.

Η βολή του Τέιλορ στα 21'' για το 40' χάρισε τη νίκη με 68-67 στην Ζάλγκιρις επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 33η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Euroleague και συνάμα την κράτησε σε τροχιά playoffs μία αγωνιστική πριν από το τέλος της.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονταν στο σκορ αλλά στη λήξη του ήταν ισόπαλες με σκορ 17-17. Κι όσο για το δεύτερο στο ξεκίνημά του μετά το τρίποντο του Πολονάρα που έκανε το 20-17 για την Ζάλγκιρις ακολούθησε ένα σερί 2-12 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ που προηγήθηκε με 22-29 μετά το τρίποντο του Μπράουν στο 13΄.

Η βαθμολογία της Euroleague: Στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η πρωτιά μετά την ήττα του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι
EUROLEAGUE

23:58 - 06.04.2023

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα και θα πρέπει να περιμένει το ματς με τη Μπασκόνια την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα τερματίσει πρώτος στη regular season.

Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 29-29 με το καλάθι του Μπουτκεβίτσιους αλλά η ομάδα του Ισραήλ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-45 από τον Μπάλντγουιν κι ενώ νωρίτερα είχε καταφέρει να ξεφύγει και με 38-43 με τον Κοέν 1'23'' για το 20'. Με την επιστροφή των δύο ομάδων η Ζάλγκιρις με ένα σερί 6-0 με πρωταγωνιστή της τον Σμιτς προηγήθηκε αρχικά με 46-45 και αμέσως μετά με 48-45, και με όπλο της την άμυνά της το έκλεισε προηγούμενη με 56-52.

Κι όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι πέτυχε στο ξεκίνημά του να μειώσει δύο φορές στον πόντο για το 58-57 με το τρίποντο του Μπάλντγουιν και σε 61-60 με τον Κοέν στο 33', να ισοφαρίσει με τη βολή του Νεμπό σε 61-61 στο 34' και με τις 2/2 βολές του να προηγηθεί με 65-67 στο 2'37'' για το 40'. Ο Ουλάνοβας ισοφάρισε σε 67-67 στο 1'38'' και το θρίλερ ολοκληρώθηκε με την χρυσή βολή του Τέιλορ στα 21΄΄ που χάρισε τη νίκη με 68-67 στην Ζάλγκιρις του Μακσβίτις απέναντι στην Μακάμπι του Κάτας.

MVP: Αϊζάια Τέιλορ

Ο Αμερικανός γκαρντ της Ζάλγκιρις Κάουνας υπέγραψε τη νίκη με την εύστοχη βολή του και πήρε το τίτλο του πολυτιμότερου από τον συμπαίκτη του Ρόλαντς Σμιτς. Ο Αϊζάια Τέιλορ τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους με 1/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα, έχοντας 4 ριμπαόυντ, 3 ασίστ και 2 λάθη σε 25'16''.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-45, 56-52, 68-67.
Ζάλγκιρις Κάουνας (Μακσβίτις): Τέιλορ 12(1), Λεκξαβίτσιους 5(1), Χέις 3, Σμιτς 13(1), Μπιρούτις 2, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 9, Πολονάρα 7(1), Ντίμσα 3(1), Μπουτκεβίτσιους 8, Ουλανόβας 6.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Μπράουν 11(3/8 τρίποντα), Μπάλντγουιν 12(1/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μάρτιν 12(3/5 τρίποντα), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο, Χίλιαρντ 3(1), Κοέν 10(1), Νέμπο 11, Κόλσον 4.