Στο ρελαντί το 1-0 ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:57 - 15.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:35 - 29.05.2024

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να κάνει τρομερά πράγματα, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με το άνετο 92-75 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των Playoffs της Stoiximan Basket League.

Για ένα ημίχρονο κράτησε το... ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ, καθώς στο δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχισε.

Μετά το -8 στο οποίο βρέθηκαν οι Ερυθρόλευκοι στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, βρήκαν τα πατήματά τους, πήραν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, στην επιστροφή του στην Stoiximan Basket League, είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 16 πρόσθεσε ο Άλεκ Πίτερς, 11 ο Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος και από 10 οι Κάνααν και Λούντζης.

Για την ΑΕΚ, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 24 πόντους και ο Δημήτρης Αγραβάνης 15.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι αυτό του Σαββάτου (18/5) στις 17:15, στην έδρα της ΑΕΚ Betsson, το κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ξεκίνημα του αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ. Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν για πολλή ώρα στο σκορ, με την ΑΕΚ, χάρη σε ένα μικρό 0-5, να κλείνει το δεκάλεπτο στο 19-20.

Η Ένωση έφτασε το σερί της στο 0-12, φτάνοντας στο 19-27 (11’), όμως κάπου εκεί ήρθε η ώρα ο Ολυμπιακός να παίξει μπάσκετ. Ο Λούντζης με μεγάλα σουτ βγήκε μπροστά για το 27-27 (15’), με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 41-42, μετά από κάρφωμα του Κουζμίνσκας στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι. Από το ξεκίνημα οι Πειραιώτες πήραν τον έλεγχο, με τους Ερυθρόλευκους να βρίσκουν 31(!) πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και από την άλλη να δέχονται 17, επίδοση καλύτερη από αυτή του πρώτου ημιχρόνου! Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 72-59.

Η συνέχεια από την άλλη ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Τελικό σκορ 92-75 και 1-0 για τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Μαρινάκης, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 41-42, 72-59, 75.