Έσπασε το ρόδι στην Euroleague Women ο Ολυμπιακός

Νίκος Καλαμπάκας 20:24 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:39 - 25.01.2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την ουγγρική Ατομερόμου με σκορ 87-68 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στη Euroleague Women, έπειτα από 11 αγώνες.

Την πρώτη του νίκη στην Euroleague Women πήρε ο Ολυμπιακός αφού επικράτησε της ουγγρικής Ατομερόμου για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης με σκορ 87-68.

Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα έτσι έσπασαν το ρόδι, αφού στους 10 προηγούμενους τους αγώνες στη διοργάνωση, είχαν ισάριθμες ήττες.

Για μια ακόμα φορά κορυφαία του παρκέ για τις «δαφνοστεφανωμένες έφηβες» ήταν η Γκούσταφσον που «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 32 πόντους. Η Σταμολάμπρου πρόσθεσε άλλους 14.

Oι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 6-8, όμως έκτοτε οι «ερυθρόλευκες» άνοιξαν το γκάζι και τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενες με 19-14.

Η β' περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό, που χάρη στην εκπληκτική για μια ακόμα φορά Γκούσταφσον πήρε διαφορά 17 πόντων, όμως η Ατομερόμου μείωσε στο 20' σε 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά. Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου ήταν δραστήριες κι έτσι οι γηπεδούχες δεν άφησαν τις αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι. Στο 30' το ταμπλό έγραφε 76-50 και ο Ολυμπιακός είχε κάνει σχεδόν τη... μισή δουλειά.

Απέμενε μόνο να κλείσει τον αγώνα με νίκη, συντηρώντας το προβάδισμά του, όπως και τελικά έγινε. Το τελικό 87-68 έδωσε στον Ολυμπιακό την πρώτη του νίκη, σε μια διοργάνωση με ομάδες που έχουν μπάτζετ πολύ μεγαλύτερο από το δικό του...

Δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 76-50, 87-68