Σόκαρε τον Ολυμπιακό σε νεκρό χρόνο η Μπαρτσελόνα – Έξαλλοι οι «ερυθρόλευκοι» με τη διαιτησία!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:39 - 30.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:22 - 21.05.2024

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 82-80 στην παράταση, χάρη σε βολές του Πάρκερ σχεδόν στην εκπνοή (σε μια φάση που σηκώνει συζήτηση), με την σειρά να γίνεται 2-1 και τους Καταλανούς να έχουν πλέον τον πρώτο λόγο.

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση γνώρισε την ήττα με 80-82 από την Μπαρτσελόνα, με την σειρά να γίνεται 2-1 για τους Καταλανούς.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στην κανονική του διάρκεια, με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία να το καθαρίσει με τον Γκος να αστοχεί στην εκπνοή. Το ίδιο συνέβη και στην τελευταία επίθεση των Πειραιωτών, με τον Αμερικανό να μην βρίσκει ούτε τότε τον στόχο και την Μπαρτσελόνα να έχει τα τελευταία 3.8'' του έξτρα χρόνου στην κατοχή της. Εκεί, ο Πάρκερ κέρδισε το φάουλ και έκανε το 80-82, αστοχώντας στην τρίτη βολή, με τους Καταλανούς να παίρνουν έτσι τη νίκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά σε ό,τι έχει να κάνει με την άμυνα, όμως επιθετικά ήταν ιδιαίτερα νευρικός, όπως φάνηκε και από το 4-8 του 4’. Η είσοδος του Πετρούσεφ όμως έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό και στην επίθεση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-13.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, όμως μετά το 25-25 (14’), όμως με τον Ράιτ και τον Πετρούσεφ να κάνουνε εξαιρετική δουλειά, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0 για το 32-25 (16’). Οι δύο ψηλοί του Ολυμπιακού συνέχισαν την πολύ καλή δουλειά, με το σκορ να γίνεται 37-29 (19’), πριν μειώσει ο Κάλινιτς με τρίποντο στο 37-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα τρίποντα της Μπαρτσελόνα έκαναν μεγάλη ζημιά. Η διαφορά μειώθηκε και ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα έφερε την Μπάρτσα μπροστά με 48-50 μετά από ώρα (27’). Οι Καταλανοί έβγαλαν τις άμυνες απέναντι σε έναν νευρικό Ολυμπιακό και συνέχισαν να σκοράρουν από μακριά, με το σκορ στο 30. Να είναι 51-57.

Ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε και αυτό του βγηκε σε καλό. ΜακΚίσικ και Γκος μείωσαν σε 55-57, με τον Ολυμπιακό να βγάζει στη συνέχεια μεγάλες άμυνες. Ο Πετρούσεφ έκανε το 61-61 (35’) με βολές και Ράιτ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (62-61, 35’), με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ένα τεράστιο τρίποντο σχεδόν από το κέντρο του Πετρούσεφ έκανε το σκορ 67-63 (37’)μ με τον Ολυμπιακό αν έχει πλέον ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Ο Αμπρίνες με 2 τρίποντα έβαλε ξανά την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι (71-69, 39’). Λίγο μετά ο Λαπροβίτολα με δύσκολο λέι απ μπροστά στον Φαλ έκανε το 71-71, με τα τελευταία 7.6'' να ανήκουν στον Ολυμπιακό. Ο Γκος αστόχησε και το ματς πήγε παράταση.

Ο ΜακΚίσικ με ένα μεγάλο τρίποντο εκεί έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό και ο Φαλ έκανε το 78-75 (42’), με τον Γάλλο να δίνει ανάσα και λίγο μετά για το 80-77 (44’). Ο Σατοράνσκι με ένα τεράστιο τρίποντο έκανε το 80-80 στα 36’’ για το φινάλε. Ο Γκος αστόχησε στο τρίποντο που θα έβαζε μπροστά τον Ολυμπιακό και η Μπαρτσελόνα είχε τα τελευταία δευτερόλεπτα στην διάθεσή της. Ο Πάρκερ πήρε φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο, ευστόχησε στις βολές και το σκορ έγινε 80-82, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη.

MVP:

Ο Πάρκερ μπορεί να ήταν ο ήρωας για την Μπαρτσελόνα με τις βολές του και τους 13 πόντους του, όμως ο Σατοράνσκι ήταν ο άνθρωπος που έκανε όλες τις ουλειές, τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και το μεγάλο τρίποντο που έκανε το 80-80.