Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο απέναντι στον Παναθηναϊκό!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:07 - 14.04.2024 / Ανανεώθηκε: 16:50 - 15.04.2024

Ό Ολυμπιακός, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 72-69, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών!

Παιχνίδι για σκληρά νεύρα είχαμε στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να είναι η ομάδα που θριάμβευσε στο τέλος, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 72-96!

Αυτό το αποτέλεσμα έκανε και το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών, με τις Ερυθρόλευκες να κάνουν έτσι το πρώτο βήμα για τον τίτλο της σεζόν 2023-2024.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά, με τις Ερυθρόλευκες να ευστοχούν στις κρίσημες βολές και να φτάνουν έτσι στη μεγάλη νίκη, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους των Ερυθρόλευκων που γέμισαν την Αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Η Χριστινάκη με 19 πόντους και οκτώ ριμπάουντ ήταν η κορυφαία από πλευράς Ολυμπιακού, με την Τόμπιν να έχει 16 πόντους με 100% από την γραμμή των βολών, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και την Βίτολα να έχει 15 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, η Τζόουνς με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ, πήγε να γυρίσει μόνη της το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, με την Αλέιν να έχει 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε και η Σταμολάμπρου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και πήρε το προβάδισμα με 8-13, όμως Τόμπιν και Ουίλιαμς, με ένα δικό τους 5-0 ισοφάρισαν σε 13-13. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 13-15, χάρη σε 2/2 βολές της Τσβίτκοβιτς.

Οι Πράσινες συνέχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο και πήραν τα ηνία με 16-24, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε, με την Βίτολα να κάνει λίγο μετά το 30-30 και τη Νικολοπούλου το 31-30. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός είχε τον τελευταίο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις Σταμολάμπρου και Αλέιν να διαμορφώνουν το 31-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός γκάζωσε και πήρε τον έλεγχο, με το σκορ στο 30' να γίνεται 54-46, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε. Οι Πράσινες με όπλο την άμυνά τους και την Τζόουνς, το παιχνίδι ήρθε τούμπα, με το σκορ στο 38' να γίνεται 63-64.

Αρχικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 38' και πέρασε μπροστά με 60-64. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα για ακόμη μια ανατροπή. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, ενώ ήλεγξε τα ριμπάουντ, γεγονός που τον έφερε αρκετές φορές στη γραμμή των βολών. Από εκεί οι παίκτριες του του Θάνου Νίκλα ήταν ψύχραιμες στις βολές και να φτάνουν στη νίκη με 72-69, καθώς το τρίποντο της Σταμολάμπρου από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης-Κατραχούρας-Σπυρόπουλος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 7 (4 ασίστ), Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 6 (3 ριμπάουντ), Σύρρα 3 (3 ριμπάουντ), Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 3, Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 15 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστινάκη 19 (8 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 15 (5 ριμπάουντ)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 15 (3/8 τρίποντα), Καρακασίδου 2, Παυλοπούλου 5, Τσβίτκοβιτς 11 (3 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 4 (4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή, Τζόουνς 17 (7 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15 (17 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου

Στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία η Νίκη Λευκάδας επικράτησε του Αθηναϊκού στον Βύρωνα με 97-77, ισοφάρισε τη σειρά των Play Out σε 1-1 και όλα θα κριθούν την επόμενη Κυριακή (21/4) στη Λευκάδα.

Στη σειρά των Play Off για τις θέσεις 3-4 οι Εσπερίδες επικράτησαν με 95-74 του Πρωτέα Βούλας και προηγούνται 1-0 στις νίκες.

Δεκάλεπτα: 11-26, 39-41, 73-54, 95-74
Εσπερίδες (Σόφτσης): Χάιλαρ 17(3), Χατζηβασιλείου 9(3), Μουρ 23, Βίγκα, Γεωργίνη, Πρίφτη 9(3), Κορρέ 3(1), Μπενέκη 5(1), Μαργέλου 2, Χλαουτάκη, Λιανούδη, Πάτι 27(5).
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 10, Μορχάουζ 13, Σταμάτη 6(2), Πολυμένη, Σακελλαρίου 8(2), Χατζηγακουμή 3(1), Αλεξιά 10, Αναστασοπούλου 12(2), Τζορτζ 12, Τζανετάτου.

Αθηναϊκός-Νίκη Λευκάδας 77-97
Διαιτητές: Μαλαμάς-Παπαδόπουλος Χρ.-Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 22-32, 40-52, 51-74, 77-97
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 14(2), Γρύλλια, Χατήρα 10(1), Καλαφάτη, Στεφανίδου 7, Τσίκα 12(4), Ελμορ 2, Μάνου 11(3), Οικονομάκη 4, Παρασκευοπούλου 2, Γκάβιν 15(3).
Νίκη Λευκάδας (Βελτσίστας): Μόρα 22(1), Ζιάκα 10(2), Γασπαράτου 11 (3), Χουγκάζ, Παπαμαρκάκη 2, Ροντρίγκεζ 18(4), Μανίς 34.