Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο ο Ολυμπιακός, έκανε το 2-0 στους τελικούς σε επεισοδιακό φινάλε με Σλούκα, Κάνααν και Αταμάν!

Χρήστος Τσάλτας 23:28 - 07.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:43 - 07.06.2024

Έπειτα από μεγάλη μάχη και ένα 40λεπτο γεμάτο ένταση ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη (92-86), έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και απέχει ένα βήμα από την κατάκτηση του τίτλου. Τεράστια ένταση λίγο πριν το τέλος, με τον Εργκίν Αταμάν να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές.

Σκυλομαχία και παιχνίδι για γερά νεύρα στο ΣΕΦ, στο Game 2 της σειράς των τελικών ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό AKTOR. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, χάρη σε επιθετικά ριμπάουντ και μεγάλα σουτ από Κάνααν και Ουίλιαμς Γκος και κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών. Κάτι που φέρνει πλέον τους «ερυθρόλευκους» μια... ανάσα από την κατάκτηση τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πειραιά πάτησε το γκάζι μετά την πρώτη περίοδο κα παρά τις προσπάθειες του Ματίας Λεσόρ αλλά και των Κέντρικ Ναν, Κώστα Σλούκα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, δίνοντας συνέχεια μετά το break στο Game 1 στο κλειστό του ΟΑΚΑ πριν από 2 μέρες. Πλέον το Game 3 της σειράς στο κλειστό του ΟΑΚΑ (10/06) θα είναι κομβικό για τη συνέχεια, καθώς το τριφύλλι θέλει τη νίκη για να μειώσει τη σειρά, ενώ σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός φτάσει σε ακόμα μια νίκη θα στεφθεί πρωταθλητής.

Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του στο Game 2 των τελικών με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να προσθέτει 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Αϊζάια Κάνααν. Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Ματίας Λεσόρ μέτρησε 21 πόντους και 9 ριμπαουντ, με τον Κέντρικ Ναν να έχει 13 πόντους και 6/17 σουτ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με τον Κώστα Σλούκα οδηγό πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (2-8, 2'). Ο Ολυμπιακός έμεινε στο πλάνο του και πήγε την μπάλα στο low post. Ο Μιλουτίνοφ έδωσε λύσεις επιθετικά και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (12-10, 4'). Ο Λεσόρ φώναξε παρών, ο Ναν ακολούθησε και με την άμυνα των «πράσινων» να είναι αποτελεσματική, οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν τον έλεγχο (14-19, 7'). Ο Ουίλιαμς-Γκος προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Σλούκας δεν το επέτρεψε, για το +7 των πράσινων (17-24, 9'). Ο Γκος ήταν ορεξάτος στο φινάλε του δεκαλέπτου και με προσωπικές ενέργειες κατάφερε να μειώσει για το 21-24 της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμειναν στο πλάνο τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, χτυπώντας συστηματικά κοντά στο καλάθι με Πίτερς και Πετρούσεφ (25-26, 12'). Ο Πετρούσεφ συνέχισε να γίνεται παράγοντας στην επίθεση του Ολυμπιακού, την ώρα που ο Παναθηναϊκός κρατούσε τον έλεγχο σταθερά (28-29, 14'). Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανέβασε την ένταση, ο Γκριγκόνις μπήκε στην εξίσωση και η διαφορά ανέβηκε (28-36, 16'). Ο Γκος φώναξε ξανά παρών, ο Ολυμπιακός ανέβασε την ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τον Μιλουτίνοφ να ακολουθεί το προβάδισμα άλλαξε χέρια μετά από ώρα (38-36, 18'). Ο Γκριγκόνις απάντησε αμέσως με τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα για το 38-39.

Ο Ναν ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Παναθηναϊκού κρατώντας το τριφύλλι σε θέση οδηγού (41-43, 22'). Ο Ολυμπιακός ανέβασε το τέμπο στη συνέχεια, με τον Αϊζάια Κάνααν να φωνάζει παρών και αυτό βοήθησε τους Πειραιώτες να χτίσουν διαφορά (50-43, 23'). Ο ρυθμός ήταν στα μέτρα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έλεγξε πλήρως το τέμπο και με τους Παπανικολάου και Ουόκαπ να σκοράρουν και τα επιθετικά ριμπάουντ να γίνονται παράγοντας στο παιχνίδι, η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφια επίπεδα (60-46, 26'). Παρά το +14 του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός είχε υπομονή στο παιχνίδι του και με τους Γκραντ και Σλούκα να μπαίνουν στην εξίσωση, επιθετικά και την άμυνα να βάζει δύσκολα στους παίκτες του Μπαρτζώκα, η διαφορά μειώθηκε για το 62-55 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» έκλεισαν την περίοδο με επί μέρους 2-9 στα τελευταία 3:31.

Πίτερς και Μιλουτίνοφ συνέχισαν να χτυπάνε κοντά στο καλάθι, την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει με τον Γκριγκόνις να βγαίνει μπροστά (66-58, 32'). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ του ΣΕΦ και με τον Πετρούσεφ να ακολουθεί τους συμπαίκτες του η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (74-62, 33'). Ο Ναν ανέλαβε δράση, ο Παναθηναϊκός έμεινε στο πλάνο του και κατάφερε να μειώσει (76-70, 35'). Ένα μεγάλο τρίποντο του Κάνααν έστειλε τον Ολυμπιακό στο +8 σε κρίσιμο σημείο (82-74, 37'), με τον Λεσόρ να απαντάει και να μειώνει για το 82-76. Στη συνέχεια ήταν σειρά του Ουίλιαμς Γκος να σκοράρει από την περιφέρεια, στέλνοντας την ομάδα του στο +9 (85-76, 38'). Η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε σε κρίσιμο σημείο, με τους Ερνανγκόμεθ και Σλούκα να βρίσκουν σίδερο. Ο Ολυμπιακός κράτησε τον έλεγχο ως το φινάλε του αγώνα και έφτασε στη νίκη, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3(1), Ουίλιαμς Γκος 19(2), Κάνααν 16(3), Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 11(2), Πίτερς 15, Πετρούσεφ 7, Μιλουτίνοφ 17(9ρ), ΜακΚίσικ 4.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 12(2τρ, 5ασ), Παπαπέτρου 6(1), Γκραντ 10(2), Ναν 13(6/17 σουτ), Λεσόρ 21(9ρ), Γκριγκόνις 9(2), Ερνανγκόμεθ 11(2), Μήτογλου 2.