Τρομερή Λιθουανία, υπέταξε τις ΗΠΑ και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου και περιμένει τη Σερβία

Οι Λιθουανοί πανηγυρίζουν τη νίκη κόντρα στις ΗΠΑ

FIBA

Νίκος Καλαμπάκας 17:40 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 18:04 - 03.09.2023

Η Λιθουανία επικράτησε των ΗΠΑ με σκορ 110-104, πήρε την πρώτη θέση στον όμιλό τους και πλέον ετοιμάζεται για τα νοκ άουτ παιχνίδια, εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Σερβία.

Συγκλονιστική ήταν η Λιθουανία κόντρα στις ΗΠΑ. Η ευρωπαϊκή ομάδα έκανε δυνατή εκκίνηση στον αγώνα, αιφνιδίασε τους παίκτες του Στιβ Κερ και έφτασε στη νίκη (110-104), τερματίζοντας πρώτη στον όμιλό τους. Επόμενος αντίπαλός της η Σερβία, ενώ οι ΗΠΑ πέφτουν πάνω στην Ιταλία!

Η ομάδα από τη χώρα της Βαλτικής ξεκίνησε το ματς πολύ δυνατά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +19, βάζοντας τις βάσεις για μια φοβερή νίκη. Οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας 6/6 τρίποντα, ενώ το σερί τους σταμάτησε στα μέσα του β' δεκαλέπτου στο 9/9. Παρ' όλα αυτά οι ΗΠΑ έδειξαν αντανακλαστικά και προσπάθησαν να επανέλθουν, όμως το ημίχρονο βρήκε τους Λιθουανούς μπροστά με 37-54.

Η τρίτη περίοδος ήταν μια διαφορετική ιστορία. Οι Αμερικανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους, έφτασαν τη διαφορά στο -4 (65-69), όμως κάπου εκεί οι Λιθουανοί «ξεμπλόκαραν» και ανεβάζοντας ξανά την απόδοσή τους πήραν διαφορά ασφαλείας και πάλι.

Στο 30' το σκορ 65-71, όμως η Λιθουανία δεν είχε διάθεση να δώσει... θάρρος στις ΗΠΑ. Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Μακσβίτις ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψίφιο αριθμό (67-77) και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του αγώνα, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων τους να ανατρέψουν την κατάσταση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καρινιάουσκας που σημείωσε 15 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ο Κουζμίνσκας πρόσθεσε ακόμα 14 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110

ΗΠΑ (Κερ): Μπανκέρο 6, Μπρίτζες 14, Μπράνσον 14, Έντουαρντς 35, Χαλιμπάρτον 3, Χαρτ, Ίνγκραμ 10, Τζάκσον 3, Τζόνσον 3, Κέσλερ 2, Πόρτις 7, Ριβς 7

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπεντζιους 10, Μπραζντέικις 11, Ντίμσα 11, Γιοκουμπάιτις 9, Καρινιάουσκας 15, Κουζμίνσκας 14, Μοτιεγιούνας, Νορμάντας 6, Σεντεκέρσκις 11, Σιρβίντις 2, Βαλαντσιούνας 12

Ιτούδης: «Έχω συμβόλαιο μέχρι τους Ολυμπιακούς Αγώνες, κρατάμε την ενότητα από αυτό το τουρνουά»
FIBA WORLD CUP

14:12 - 03.09.2023

Η Ελλάδα αποχαιρέτησε με ήττα το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIBA και ο κόουτς της εθνικής μας, Δημήτρης Ιτούδης στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα κόντρα στο Μαυροβούνιο τόνισε ότι το συμβόλαιό του εκπνέει μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ όπως χαρακτηριστικά επισήμανε η Ελλάδα από αυτό το τουρνουά κρατάει την ενότητα των παικτών της.

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.