H Ιταλία βρήκε στο τέλος τη δύναμη και πήρε τη νίκη από την Ανγκόλα

© fiba

Γιώργος Γαβριλάκης 13:06 - 25.08.2023 / Ανανεώθηκε: 13:14 - 25.08.2023

Για τριάντα λεπτά οι Ιταλοί δυσκολεύτηκαν, αλλά στην τελευταία περίοδο... έπνιξαν με την άμυνά τους την Αγκόλα και με πρώτο σκόρερ τον Σιμόνε Φοντέκιο των Γιούτα Τζαζ επικράτησαν με 81-67 και ξεκίνησαν με μία επιτυχία την πορεία τους στον πρώτο όμιλο του Παγκοσμιου Κυπέλλου.

Πολύ πιο δύσκολα απ' ότι αποκαλύπτει το τελικό σκορ, δηλαδή το 81-67, η Ιταλία κατάφερε να επιβληθεί της Ανγκόλας την πρώτη μέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με πρώτο σκόρερ τον ΝΒΑer Σιμόνε Φοντέκιο (Γιούτα Τζαζ), ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και τον Στέφανο Τόνουτ (Αρμάνι Μιλάνο) να έχει έναν λιγότερο, η ομάδα που προπονητικά διαχειρίζεται ο Τζιανμάρκο Ποτζέκο κατάφερε να φύγει με χαμόγελο από το γήπεδο.

Το ξεκίνημα του αγώνα και ουσιαστικά τα πρώτα 30 λεπτά ταλαιπώρησαν τους Ιταλούς. Είναι χαρακτηριστικό ότι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με ένα προβάδισμα μόλις τεσσάρων πόντων (61-57) πριν επιβάλουν τον ρυθμό τους μέσω της σκληρής τους άμυνας.

Οι Αφρικανοί που στο μεγαλύτερο μέρος του ματς έβρισκαν λύσεις, κυρίως με τον Τσάιλντ Ντουνκάο (19 πόντοι με 4/8 τρίποντα), έναν παίκτη που αγωνίζεται στο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας του, αλλά και τον Μπρούνο Φερνάντο των Ατλάντα Χοκς (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) μπόρεσαν να σκοράρουν μόλις 10 πόντους στην τελευταία περίοδο, την ίδια ώρα που οι Ιταλοί έβαλαν τους διπλάσιους.

Η Αυστραλία με ρυθμό και ΝΒΑ στυλ διέλυσε τη Φινλανδία
FIBA WORLD CUP

12:53 - 25.08.2023

Με τον Πάτι Μιλς να σταματάει στους 25 πόντους και τον Τζος Γκίντι να αγγίζει τριπλή επίδοση (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) η Αυστραλία διασκέδασε στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κύπελλο και νίκησε την Φινλανδία με 98-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-43, 57-61, 67-81

ΑΝΓΚΟΛΑ: Μπάνγκο 6, Ντε Σόουζα 4 (5 ριμπάουντ), Ντομίνγκος 4, Ντουντάο 19 (4/8 τρίποντα), Μπρούνο Φερνάντο 13 (5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ζοάο Φερνάντες, Εντουάρντο Φρανσίσκο 3 (5 ριμπάουντ), Γκονκάλβες 7, Κοκίλα 2 (5 ριμπάουντ), Μακαντόντα, Μοντέιρο 6, Πάουλο 3 (5 ριμπάουντ).
ΙΤΑΛΙΑ: Ντατόμε 4, Φοντέκιο 19 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ), Παγιόλα 4, Πολονάρα 7 (0/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Προσίντα 2, Ρίτσι 12, Σεβερίν 3, Σπανιόλο, Σπίσου 5 (7 ασίστ), Τόνουτ 18 πόντοι.