Ο Μπέικον διέλυσε την Αρμάνι - Θρίαμβος για τον Παναθηναϊκό στην παράταση

Ντουέιν Μπέικον / © Intime

Sportal newsroom 23:17 - 08.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:29 - 08.12.2022

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά κόντρα στην Αρμάνι, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 15 πόντους διαφορά, όμως ο εκπληκτικός Μπέικον του χάρισε τη νίκη αφού πρώτα έστειλε τον αγώνα σε παράταση (72-72 κ.α, 90-77 τελικό σκορ)!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα ο Παναθηναϊκός υπέταξε στην παράταση την Αρμάνι χάρη στη μοναδική παράσταση του Ντουέιν Μπέικον που τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και χάρισε στην ομάδα του μια νίκη με τεράστια βαθμολογική σημασία.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο ματς, ή μάλλον η Αρμάνι ήταν η ομάδα που είχε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο ξεκίνημα. Με τον Μπράντον Ντέιβις να «ζαλίζει» τον Παπαγιάννη, οι Ιταλοί ήταν ανώτεροι και έβρισκαν πόντους τόσο μέσα από τη ρακέτα, όσο και με τα σουτ των Μήτρου Λονγκ και τον Μέλι. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +9 (11-20 και 13-22) και έδειχναν ότι δεν θα αποτελέσουν εύκολη λεία για την ομάδα του Ράντονιτς!

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε διαφορετικά στοιχεία. Οι Ιταλοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έπαιρναν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειχνε αποσυντονισμένος και βασιζόταν στην οξυδέρκεια του Μπέικον. Έτσι οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν μια διαφορά έξι έως δέκα πόντων και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (33-42).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της γ' περιόδου! Ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Ουόλτερ δεν ήταν καλός στο οργανωτικό κομμάτι, ενώ πίσω η άμυνά του έμπαζε! Οι Ιταλοί του είχαν πάρει τον αέρα και γρήγορα βρέθηκαν στο +13 (37-50). Η Αρμάνι έδειχνε να έχει για τα καλά το πάνω χέρι, όμως ο Παναθηναϊκός με ένα επί μέρους σκορ 15 - 7 μείωσε στους 7 (52-57), με τον Χάινς να διαμορφώνει το 52-59 που ήταν και το σκορ στο τέλος της γ' περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο σήμανε και την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Με τον Μπέικον να παίρνει πάνω του το επιθετικό κομμάτι και την άμυνα να γίνεται... μέγγενη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βάλει δύσκολαστην Αρμάνι και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς έφτασε σε απόσταση αναπνοής (63-64). Η Αρμάνι απάντησε με τρίποντο του Χολ για το 63-67, ενώ ο Ντέιβις με νέο τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +6 (64-70). Οι «πράσινοι» συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και δικαιώθηκαν, αφού ο Μπέικον σκόραρε ασταμάτητα και 8'' πριν το τέλος ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 72-72! Οι Ιταλοί είχαν την τελευταία επίθεση όμως έκαναν επιθετικό φάουλ, στη συνέχεια ο Αμερικάνος του Παναθηναϊκού αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους κι έναν αφηνιασμένο Μπέικον που έβαζε την μπάλα στο καλάθι με κάθε τρόπο! Ο Αμερικάνος φόργουορντ τέλειωσε τον αγώνα με 31 πόντους και ήταν το βαρόμετρο των γηπεδούχων.

Όταν ένας παίκτης σημειώνει 31 πόντους δεν υπάρχουν πολλά να πούμε. Ο Μπέικον απέδειξε γιατί ήταν απαραίτητος στο φετινό Παναθηναϊκό, αφού σκόραρε με κάθε τρόπο και ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του όρθια όταν οι Ιταλοί έδειχναν να καθαρίζουν το ματς.

Το κλειδί του αγώνα

Ο Πάρις Λι έπαιξε και για τον Ουόλτρς. Ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν τρομερός στην άμυνα, σημείωσε 22 πόντους ενώ έδωσε 5 ασίστ. Ήταν ο «εγκέφαλος» της ομάδας και άφησε στον Μπέικον τον ρόλο του εκτελεστή...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (κ.α), 90-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι 22 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκουντάιτις 6 (3 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 16 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)