Το… γυρίζει ο Παναθηναϊκός, διέλυσε (77-58) τη Βιλερμπάν!

Ντούειν Μπέικον / Ⓒ Intime

Sportal newsroom 22:55 - 25.11.2022 / Ανανεώθηκε: 18:24 - 02.12.2022

Φανταστικοί οι «πράσινοι», με πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Μπέικον (25 πόντοι), διέλυσαν τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 77-58 λίγες ώρες μετά τη νίκη τους επί της Βίρτους. Με 4 νίκες πλέον, έπειτα από 10 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα αρχίζουν να επαναπροσδιορίζονται.

Ακόμα και τον αδελφό του, τον Τόνι (τέσσερις φορές πρωταθλητή ΝΒΑ με τους Σπερς), να έβαζε χθες στο παρκέ ο προπονητής της Βιλερμπάν, Τι Τζέι Πάρκερ, δεν είχε καμία τύχη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Αυτόν τον Παναθηναϊκό· που διέλυσε τους Γάλλους με 77-58, που ήξερε να επιτεθεί ακόμα και όταν δεν έμπαιναν τα σουτ, που εκμεταλλευόταν τα ατοπήματα των αντιπάλων, τα οποία προέκυπταν από τη δική του πιεστική άμυνα. Και φυσικά, που είχε σε πολύ καλή βραδιά έναν χαρισματικό σκόρερ: Τον Ντουέιν Μπέικον.

Το σπουδαιότερο όλων; Ο Παναθηναϊκός αν υπολογίσουμε και τη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια (88-85) έκανε το 2/2 αυτή την… διαβολική διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα και σκαρφάλωσε μερικές θέσεις στην βαθμολογία, μα περισσότερο αναρριχήθηκε πολλά επίπεδα στο κομμάτι της ψυχολογίας του. Γιατί με 4 νίκες, έπειτα από δέκα αγωνιστικές κανείς δεν έχει το δικαίωμα να υπερηφανεύεται για τα επιτεύγματά του. Υπάρχει πολύς δρόμος μπροστά του, αλλά πλέον υπάρχει και η κατάλληλη ψυχική δύναμη για να περπατηθεί.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου υπήρχε μια… γλυκιά γεύση. Το 15-11 υπέρ του Παναθηναϊκού δεν φανέρωνε το τι θα επακολουθούσε, αλλά η άμυνα ήταν καλή, στην επίθεση δεν έμπαιναν τα σουτ, αλλά η συμπεριφορά και οι επιλογές ήταν σωστές. Ο ρυθμός αργός. Οπότε οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντοβιτς απλώς χρειάζονταν λίγο χρόνο ακόμα.

Μέχρι το ημίχρονο η Βιλερμπάν δεν βελτιώθηκε οι γηπεδούχοι όμως, βρήκαν τρόπο να απειλήσουν. Μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια για τις ανάσες του ημιχρόνου προηγούμενοι με 15 πόντους διαφορά: 39-24.

Όταν επέστρεψαν ο Ντουέιν Μπέικον πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ήθελε να τελειώσει νωρίς το παιχνίδι και μέσα σε 4 λεπτά έβαλε 12 πόντους για να προηγηθεί η ομάδα του με 54-29 (+25). Η μεγαλύτερη διαφορά ήρθε στο 66-37 (σκορ τρίτης περιόδου).

Στα τελευταία 10 λεπτά δεν υπήρχε πια καμία απορία. Υπήρξε μια κάποια χαλάρωση, αλλά στο πλαίσιο του φυσιολογικού μέχρι το τελικό 77-58.

MVP: Ντουέιν Μπέικον

Λίγες ώρες μετά το show του συμπαίκτη και συμπατριώτη του Ντέρικ Ουίλιαμς κόντρα στη Βίρτους, είπε να δώσει και αυτός τη δική του παράσταση. Με 25 πόντους σε 26’55’’, με 3/4 τρίποντα και 6/9 δίποντα ο 27χρονος αμερικανός έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα. Όχι όμως, ρεκόρ καριέρας γενικότερα. Στις 07 Μαίου του 2021 με τη φανέλα των Ορλάντο Μάτζικ είχε σκοράρει 28 πόντους απέναντι στους Σάρλοτ Χόρνετς.

Το «κλειδί» του αγώνα

Ένας θα μπορούσε να ήταν ο κρίσιμος συντελεστής σε ένα παιχνίδι που νίκησε ο Παναθηναϊκός δεχόμενος 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, 13 στη δεύτερη και άλλους 13 στην τρίτη: Η άμυνα! Τίποτα άλλο…

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (2 κλεψ.), Ουόλτερς 5, Λι 7 (4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (4 λάθη), Μποχορίδης 2, Ουίλιαμς 8 (6 ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 25 (3/4 τριπ.), Χουγκάζ, Πονίτκα 10 (5 ριμπ., 7 ασίστ), Μαντζούκας, Γκουνταϊτις 6 (6 ριμπ.).
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (6 ριμπ.), Νουά, Καουντί, Τάιους 10 (9 ριμπ.), Ρισασέ 4, Ντε Κολό 7, Φολ 9 (7 ριμπ.), Λάιτι 2, Ομπασοχάν 5, Τζάκσον-Καρτράιτ 3 (5 ασ.), Πονς 1.