Υπέκυψε στις ορέξεις της Ραμάτ Χασαρόν ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός - Ραμάτ Χασαρόν / © Intime

Sportal newsroom 22:09 - 06.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:41 - 06.12.2022

Την πρώτη του ήττα στο Eurocup γυναικών γνώρισε ο Παναθηναϊκός, αφού η Ραμάτ Χασαρόν ήταν ανώτερη στο κλειστό του ΟΑΚΑ και επιβλήθηκε με σκορ 59-65.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να παραμείνουν αήττητες αφού η ομάδα του Ισραήλ ήταν ανώτερη και κυνηγούσε το σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός στο δεκάλεπτο προηγούταν με 4 (18-14), όμως έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση.

Οι Ισραηλινές παίζοντας καλή άμυνα δυσκόλεψαν τις Αθηναίες και πήραν κεφάλι στο σκορ, παραμένοντας σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Το 32-34 του ημιχρόνου άφηνε ανοιχτιούς λογαριασμούς, όμως η Ραμάτ μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 8 πόντων και στο 30' το σκορ ήταν 40-48.

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις φιλοξενούμενες να κρατούν εύκολα το σκορ και να φτάνουν στο τελικό 59-65, κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στο Eurocup, την ώρα που η ελληνική ομάδα υπέστη την πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-34, 40-48, 59-65