Διέσυρε τον Απόλλωνα με 100άρα ο Παναθηναϊκός!

©Intime

Πάρης Τσελεπίδης • 17:21 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 23.06.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ με σκορ 108-77 σε ένα παιχνίδι που βρήκε αντίσταση μόνο για δέκα λεπτά.

Καταιγιστικός ήταν ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» είχαν ένα εύκολο απόγευμα και με κορυφαίους παίκτες τους τους Παπαγιάννη, Γκουντάιτις και Αγραβάνη, πήραν τη νίκη με σκορ 108-77.

Μια περίοδο κράτησε η αντίσταση των Πατρινών στην πράσινη κυριαρχία. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους στο +5 (29-24), ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, οι Πατρινοί αδυνατούσαν να ακολουθήσουν και κάπως έτσι το 29-24 του 10', μετατράπηκε σε 58-35 στο ημίχρονο.

Ο Απόλλων Πατρών άλλαξε πρόσωπο στο γ' δεκάλεπτο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να απειλήσει τους γηπεδούχους. Οι Πατρινοί αρκέστηκαν στο να μη δουν τη διαφορά να ανεβαίνει σε δυσθεώρητα επίπεδα, με το σκορ στη συμπλήρωση του 30λεπτου να είναι 86-56.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική και όλοι περίμεναν να δουν που θα σταματήσει ο δείκτης της διαφοράς. Το τελικό έδωσε 108-77 μια ακόμα νίκη στον Παναθηναϊκό που έχει κλειδώσει την 2η θέση της κατάταξης, όπως και ο Απόλλων την παραμονή του στην κατηγορία.

MVP: Αρτούρας Γκουντάιτις

Ο Μπέικον ήταν πρώτος σκόρερ, όμως ο Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά. Σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγραβάνης 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (3), Λι 4, Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαντζούκας 10 (5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 14 (4/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 2, Βερτα 15 (5/8 δίποντα, 5/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντέιβις 8 (6 ριμπάουντ), Μπόγρης 9 (4/7 δίποντα), Μακ 19 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Βησσαρίου, Σιλά 8, Φιλιππάκος 11 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος