Ο ΠΑΟΚ καθήλωσε το Λαύριο στην Πυλαία (vids)

Sportal newsroom 17:30 - 29.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:59 - 29.01.2023

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του Λαυρίου στην Πυλαία για την 14η αγωνιστική της Basket League με σκορ 93-68.

Ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στο Λαύριο στην μεταξύ τους αναμέτρηση στην Πυλαία για την 14η αγωνιστική της Basket league, αφού επικράτησε με σκορ 93-68.

Με κορυφαίο παίκτη του τον Φράνκε που σημείωσε 30 πόντους ο δικέφαλος του βορρά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Λαυρίου και τελικά μετέτρεψε την αναμέτρηση σε υγειινό περίπατο.

Οι γηπεδούχοι από την πρώτη περίοδο κατάφεραν να επιβάλλουν το δικό τους παιχνίδι και να αφήσουν το Λαύριο σε ρόλο κομπάρσου. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο τέλος του δεκάλεπτου με διαφορά 9 πόντων στον πάγκο και στη β' περίοδο έδειξε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Με τρομερή άμυνα και επιθετικό οίστρο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +25 και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους...

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, παρά μόνο ο δείκτης της διαφοράς που συνεχώς μεγάλωνε για τους γηπεδούχους. Το 79-51 του 30' δείχνει ξεκάθαρα ότι ο ΠΑΟΚ έκανε ότι ήθελε, ενώ μέχρι να λήξει το ματς ο εφιάλτης για το Λαύριο συνεχώς μεγάλωνε, με το τελικό 93-68 να πιστοποιεί τη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

MVP: Γιανίκ Φράνκε

Σημείωσε 30 πόντους και γενικά ήταν «καυτός» και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολη νίκη κυρίως χάρη σε αυτόν...

Δεκάλεπτα: 26-17, 57-32, 79-51, 93-68

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 30 (4/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Σλαφτσάκης 1 (5 ριμπάουντ), Χαντς 15 (1) , Κακλαμανάκης 4 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 15 (5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 6 (3 ασίστ), Πόλι 5 (1), Ρένφρο 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 μπλοκ), Ράιλι 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

Λαύριο (Σερέλης): Γκρέι 2 , Κόουλ 4 (0/7 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάνγκεβιν 18 (6/11 δίποντα, 69 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κολοβέρος 8, Νικολαΐδης 2 , Ρεμί 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ζάρας 6 (3 ασίστ), Κουζέλογλου 10 (5 ριμπάουντ) , Γερομιχαλός 2 (4 ριμπάουντ)