«Λύγισε» την Καρσίγιακα και έμεινε ζωντανό το Περιστέρι

Χρήστος Τσάλτας 21:25 - 06.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:44 - 06.03.2024

Το Περιστέρι επικράτησε 76-73 της Καρσίγιακα και ελπίζει σε πρόκριση στα προημιτελικά του BCL.

Το Περιστέρι ελπίζει σε πρόκριση στα προημιτελικά του BCL. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε 76-73 της Καρσίγιακα και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 11o όμιλο της φάση των «16» της διοργάνωσης.

Το Περιστέρι κυνήγησε και τη διαφορά των πέντε πόντων, με την οποία είχε χάσει στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στη Σμύρνη. Η ομάδα των δυτικών προαστίων της Αθήνας έδειξε αντίδραση κάθε φορά που έμεινε πίσω στο σκορ και έφτασε στη νίκη.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κένι Ουίλιαμς με 23 πόντους. Για την Καρσίγιακα ο Βίτο Μπράουν πέτυχε 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 6-0 με δύο εύστοχα τρίποντα από τον Μήτρου - Λονγκ και τον Ουίλιαμς. Οι Τούρκοι απάντησαν με τρίποντο του Μπράουν αλλά το Περιστέρι προσπέρασε με οκτώ πόντους για το 12-4 με εύστοχη βολή του Ντάνγκουμπιτς και τρίποντο του Ουίλιαμς.

Με δίποντο του Ράγκλαντ η ομάδα των δυτικών προαστίων της Αθήνας προσπέρασε με 14-8 τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η Καρσίγιακα πάτησε γκάζι και με σερί 0-11 προσπέρασε με 14-19 με τρίποντο του Μπράουν. Δύο τρίποντα από τον Ουίλιαμς και τον Ράγκλαντ διαμορφώθηκε το 20-19 της πρώτης περιόδου.

Το Περιστέρι είχε το πάνω χέρι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν προσπέρασε 28-24 με τρίποντο του Ράγκλαντ. Με διαδοχικές ελεύθερες βολές, η ομάδα της Τουρκίας ισοφάρισε 28-28 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 για το 33-28 (17') αλλά η Καρσίγιακα απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 33-39 του ημιχρόνου με εύστοχη βολή του ΜακΚόλουμ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι μείωσε 37-39 με τον Μήτρου - Λονγκ και στη συνέχεια ο Μπράουν έβαλε τέλος στο μίνι σερί των γηπεδούχων. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έσφιξε στην άμυνά της, δεν δέχτηκε καλάθι για σχεδόν δύο λεπτά και προσπέρασε με 43-41 με τρεις εύστοχες βολές του Ουίλιαμς.

Η Καρσίγιακα ισοφάρισε 43-43 με τον Κάρεϊ Τζούνιορ ενώ η ομάδα της Τουρκίας είχε απάντηση και στο τρίποντο του Ουίλιαμς. Με δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ από τα 6,75 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 46-49 στο 28ο λεπτό του ματς. Με εύστοχη βολή του Χαϊταλί η Καρσίγιακα έφτασε στο 46-50 αλλά το Περιστέρι μείωσε στο 49-50 της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ουίλιαμς.

Με δίποντο του ΜακΚόλουμ η ομάδα του Ουφούκ Σάριτσα προσπέρασε 49-52 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Ουίλιαμς. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε απάντηση και στο νέο προβάδισμα της Καρσίγιακα (55-59) στο 32' με τον Χαϊταλί.

Το Περιστέρι προσπέρασε 66-61 με τρίποντο του Ράγκλαντ στο 37΄αλλά η Καρσίγιακα μείωσε με τον Σιπάχι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στο 69-63 με τρίποντο του Κασελάκη, δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Με τον Ράγκλαντ το Περιστέρι έφτασε στο 71-63 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι για το 74-73 με τον Μπράουν δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα του αγώνα. Δύο βολές του Μήτρου - Λονγκ διαμόρφωσαν το 76-73 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-39, 49-50, 76-73

Περιστέρι BWIN (Σπανούλης): Κασελάκης 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Λοβ, Μήτρου-Λονγκ 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράγκλαντ 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 23 (1/1 δίποντο, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 4 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 2 (4 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (1/8 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος

Καρσίγιακα (Σάριτσα): Τζέιλον Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Βίτο Μπράουν 19 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρεϊ 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Μάρτιν (0/8 σουτ), Σιπάχι 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ακιαζίλι, Τσέλεπ, Χαλταλί 6 (2/3 δίποντα, 2/3 βολές), Χίλιαρντ 4, ΜακΚόλουμ 9 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ)