Με ηρωϊκή εμφάνιση των Γκριγκόνις - Καλαϊτζάκη, ο Παναθηναϊκός «απέδρασε» από το Περιστέρι με τρομερή ανατροπή από το -19

Ηλίας Λαλιώτης 22:06 - 14.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:53 - 14.10.2023

Ο άδειος από ενέργεια Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά με μπροστάρη τον Καλαϊτζάκη, κορυφαίο τον Γκριγκόνις και τον Γκραντ να συνέρχεται στην τέταρτη περίοδο, πήρε τη νίκη με 66-64 στο Περιστέρι, χάρη σε καλάθι του Λεσόρ.

Το Περιστέρι «κατάπιε» ενεργειακά τους παίκτες του Παναθηναϊκού για 25 λεπτά, αλλά ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με τρομερή εμφάνιση έκανε την αρχή της μεγάλης ανατροπής και ο Γκριγκόνις την ολοκλήρωσε, γλιτώνοντας τους «πράσινους» από την ήττα (64-66) στη 2η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, σε λιγότερο από 48 ώρες μετά τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου, έχοντας και τις απουσίες των Κώστα Σλούκα, Κάιλ Γκάι και Ντίνου Μήτογλου, παρουσιάστηκε «άδεια», με τραγικά ποσοστά στα σουτ και στη δημιουργία, ενώ έκανε και πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί στο -19 (45-26) στο 22'!

Με τον Καλαϊτζάκη (16 πόντοι), όμως, να παίζει σχεδόν μόνος του στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε στο ματς, με τον Γκριγκόνις (20 πόντοι) να αναλαμβάνει δράση στα κρίσιμα, τον Γκραντ (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να βελτιώνεται στην 4η περίοδο και τον Λεσόρ να πετυχαίνει το καλάθι του προσπεράσματος (για πρώτη φορά από το 4-5) κι εν τέλει της νίκης. Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρένφρο με 12 πόντους, ενώ ο Ουίλιαμς προσέθεσε 11.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Ράγκλαντ, Χαντς, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκη και Τόμπσον, ενώ ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν χωρίς ρυθμό επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο με άσχημα ποσοστά στα σουτ (5/19 οι γηπεδούχοι και 4/13 οι φιλοξενούμενοι). Χαρακτηριστικό είναι πως μετά από 7 λεπτά το σκορ ήταν στο 6-5!

Ο Ουίλιαμς με buzzer beater τρίποντο στο τέλος της περιόδου έδωσε προβάδισμα 13-11 στο Περιστέρι, ενώ το σερί επεκτάθηκε σε 9-0 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (19-11), καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (9 συνολικά στο ημίχρονο για μόλις 3 ασίστ). Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (23-13) με καλάθι του Τόμπσον. Με τους «πράσινους» να μην μπορούν να βρουν για 6 λεπτά καλάθι εντός παιδιάς (σκόραραν μόνο με βολές και είχαν 7/26 συνολικά στο πρώτο μέρος), αλλά να χάνουν και τα αμυντικά ριμπάουντ (13 επιθετικά το Περιστέρι στο 20λεπτο), η ομάδα του Σπανούλη άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (31-18 στο 17'), ενώ με ένα ακόμα buzzer beater τρίποντο, αυτή τη φορά του Χαντς, βρέθηκε στο +12 στο τέλος του ημιχρόνου (36-24).

21:55 - 14.10.2023

Buzzer beater του Ουίλιαμς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου

Ο Κέβιν Ουίλιαμς νίκησε το χρονόμετρο στο τέλος της πρώτης περιόδου και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο Περιστέρι.

Ό,τι κι αν είπαν ο Αταμάν και οι παίκτες του στην ανάπαυλα δεν άλλαξε στο παραμικρό την άθλια εικόνα των «πράσινων». Αντίθετα, το Περιστέρι μπήκε με... φτερά στα πόδια στο παρκέ και με τρία σερί τρίποντα (2 ο Ντάνγκμπουτς και 1 ο Κασελάκης) έφτασαν στο εκκωφαντικό +19 (45-26). Με τον Καλαϊτζάκη να μπαίνει σε εκείνο το σημείο στο παρκέ και να πετυχαίνει δύο άμεσα τρίποντα κι ένα έμμεσο με καλάθι και φάουλ, αλλά κι ένα ακόμα τρίποντο του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός έριξε για πρώτη φορά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (53-44 στο 28').

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» μείωσαν ακόμα περισσότερο (57-54), αλλά γρήγορα ο Καλαϊτζάκης χρεώθηκε με το 4ο φάουλ του και ο Γκριγκόνις με το τρίτο, με τον Εργκίν Αταμάν να γίνεται έξαλλος με τις συνολικές αποφάσεις των διαιτητών σε εκείνο το κρίσιμο σημείο και να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Το Περιστέρι το εκμεταλλεύτηκε και πήρε μια ανάσα με συνεχόμενα καλάθια του Ρένφρο (62-54), αλλά ο Γκραντ με 5 σερί πόντους έκανε το ματς ξανά ντέρμπι (62-59 στο 36'). Ο Λεσόρ έχασε δύο κρίσιμες βολές, αλλά ο Γκριγκόνις με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στα ίσα με 1:27 να απομένει (64-64).

Ο Λεσόρ με φόλοου έκανε το 64-66 με 7 δεύτερα να απομένουν, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με αγχωτικό τρόπο, αλλά μια τρομερή ανατροπή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)

Τέλος αγώνα. Περιστέρι - Παναθηναϊκός 64-66. Ο Παναθηναϊκός «αποδρά» από το Περιστέρι, έπειτα από ένα θρίλερ, γυρίζοντας από το -19.

• 64-66 στο 39'. Ο Καλαϊτζάκης με follow μετά το άστοχο τρίποντο του Γκραντ έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά... 7'' για το τέλος.
  • 64-64 στο 39' Ο Γκριγκόνις ισοφαρίζει με γκολ-φάουλ
  • 64-59 στο 37'. Δύσκολο καλάθι του Τόμπσον φέρνει ξανά το Περιστέρι στο +5
  • 62-59 στο 35'. Ο Τζέριαν Γκραντ ανέλαβε δράση και μείωσε για τον Παναθηναϊκό σε κρίσιμο σημείο.
  • 60-54 στο 34'. Ο Χαντς ανέβασε τη διαφορά μετά την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Εργκίν Αταμάν.
  • 57-54 στο 33. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο φέρνει ακόμα πιο κοντά τον Παναθηναϊκό.
  • 55-51 στο 31'. Με Μπαλτσερόφσκι και Γρκαντ ο Παναθηναϊκός μειώνει στο σκορ.

Τέλος τρίτης περιόδου. Περιστέρι - Παναθηναϊκός 55-46. Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στην τρίτη περίοδο, με μπροστάρη τον Καλαϊτζάκη, αλλά το Περιστέρι κρατάει τα ηνία και τη διαφορά.

• 55-46 στο 29'. Ο Χαντς δίνει λύση στο Περιστέρι.
  • 53-46 στο 28'. Ο Καλαϊτζάκης το πήρε... προσωπικά και ο Παναθηναϊκός μείωσε
  • 51-36 στο 25'. Ο Ουίλιαμς δίνει ανάσα στην ομάδα του.
  • 47-33 στο 24'. Ο Ερναγκόμεθ μείωσε από κοντά.
  • 47-29 στο 23'. Μήτρου Λονγκ και Ντάνγκουμπιτς ανέβασαν τη διαφροά.
  • 39-26 στο 21'. Ο Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά.

Τέλος ημιχρόνου. Περιστέρι - ΠαναθηναΪκός 36-24. Ο Χαντς με τρίποντο at the buzzer έφερε την ομάδα του στο +12. Απογοητευτική εικόνα από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος.

• 31-22 στο 18'. Ο Ερνανγκόμεθ μείωσε με τους πρώτους πόντους του στο ματς.
  • 31-18 στο 17'. Ο Ρένφρο με επιθετικό ριμπάουντ σκοράρει και ναεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά.
  • 25-18 στο 16'. Ο Γκραντ με βολές μείωσε για τον Παναθηναϊκό.
  • 23-13 στο 14'. Ο Τόμπσον με διπλή προσπάθεια έφερε στο +10 τη διαφορά.
  • 21-13 στο 13'. Ο Χουγκάζ απαντάει στο καλάθι του Λεσόρ.
  • 19-11 στο 12'. Σκοράρει από κοντά ο Ρένφρο και ανεβάζει τη διαφορά για την ομάδα του.
  • 15-11 στο 11'. Επιθετικό ριμπάουντ του Ουίλιαμς και καλάθι.

Τέλος πρώτης περιόδου: Περιστέρι Παναθηναϊκός 13-11. Ο Κένι Ουίλιαμς με τρίποντο στην εκπνοή βάζει το Περιστέρι ξανά μπροστά στο σκορ.

• 10-9 στο 9'. Ξανά μπροστά το Περιστέρι με κάρφωμα του Χουγκάζ.
  • 8-9 στο 8'. Απαντάει ο Μαντζούκας, μπροστά ο Παναθηναϊκός.
  • 8-6 στο 8'. Λέι απ του Ουίλιαμς, ξανά μπροστά το Περιστέρι
  • 6-5 στο 5'. Λέι απ του Ράγκλαντ και μπροστά το Περιστέρι.
  • 4-5 στο 4'/ Ο Γκριγκόνις μρ 5 προσωπικούς πόντους βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά.
  • 3-0 στο 3'. Ο Τόμπσον κέρδισε φάουλ και βολές. Χωρίς ρυθμό και με πολλά άστοχα σουτ ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα.
  • 3-0 στο 1'. Ο Κασελάλης με τρίποντο ανοίγει λογαριασμό στο ματς

Αρχίζει το παιχνίδι!

• Αρχική πεντάδα Περιστερίου: Ράγκλαντ, Χαντς, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκης, Τόμπσον.
  • Αρχική πεντάδα Παναθηναϊκού: Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μπαλτσερόφσκι.
  • Το Περιστέρι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του.
  • Χωρίς τον Κώστα Σλούκα σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, εκτός μάχης και ο Κάιλ Γκάι.
  • To Περιστέρι υποδέχεται τον Παναθηναϊκό για την 2η αγωνιστική της Basket League, στο κλειστό «Α,Παπανδρέου».