Πήρε το ντέρμπι της Πάτρας και επέστρεψε στις νίκες ο Προμηθέας

Γκίκας / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:14 - 10.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 10.12.2022

Ο Προμηθέας πήρε μια μεγάλη νίκη, επικρατώντας του Απόλλωνα στο ντέρμπι της Πάτρας με 80-71 και έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά τις 4 σερί ήττες που μετρούσε σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Προμηθέας ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι της Πάτρας, με την ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου να επικρατεί εμ 80-71 και να επιστρέφει στις νίκες.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +21 στο 30', όμως ο Απόλλωνας έκανε την αντεπίθεσή του και επέστρεψε, μειώνοντας στους 7 λίγο πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, ένα μικρό ξέσπασμα του Προμηθέα ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη και να τον ανεβάσει στο 3-4.

Ο Κόντιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μουράτος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκαναν τη διαφορά για τον Προμηθέα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε τρομερό ρυθμό, με τον Απόλλωνα να κοιτάζει στα μάτια τον Προμηθέα και το σκορ να ανεβαίνει, όπως φαίνεται και από το 22-22 της περιόδου. Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα ούτε στην συνέχεια, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Προμηθέα στο 41-37, όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους.

Ο Προμηθέας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος απέναντι στον Απόλλωνα στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο τον ρυθμό των γηπεδούχων. Έτσι, η διαφορά εκτοξεύτηκε, με το σκορ να είναι 64-43 στο 30’! Ο Απόλλωνας δεν κατέθεσε τα όπλα και μπήκε με σκοπό να επιστρέψει, μειώνοντας στους 9, χάρη σε ένα σερί 12-0 σερί (64-55).

Μάλιστα, με τον Καράμπελα να βγαίνει μπροστά, μείωσε και στους 7 λίγο μετά (73-66, 37’), με το ματς να παίρνει φωτιά! Ο Προμηθέας πήρε ξανά κεφάλι με +11 (77-76, 38’), με τον Απόλλωνα να παλεύει, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο από το να μειώσει στους 7 (78-71). Τελικό σκορ 80-71 και νίκη για τον Προμηθέα.