Χέιλ... on fire «έκαψε» την ΑΕΚ

Χρήστος Τσάλτας 22:29 - 02.12.2023

Ο Προμηθέας είχε σε τρομερή βραδιά τον Χάντερ Χέιλ (32π) και συνέχισε την εξαιρετική πορεία του στην Stoiximan Basket League, επικρατώντας και της ΑΕΚ στο «Δ. Τόφαλος» με 100-95.

Ο Χάντερ Χέιλ πετούσε... φωτιές και ο Προμηθέας συνέχισε την εξαιρετική πορεία του στην Stoiximan Basket League, ρίχνοντας στο καναβάτσο και την ΑΕΚ στο κλειστό «Δ.Τόφαλος». Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, μέτρησαν 16/20 δίποντα στο πρώτο μέρος και παρά τα ξεσπάσματα της Ένωσης έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, ανεβαίνοντας στο 7-2, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» υποχώρησαν στο 4-5.

Ο Χάντερ Χέιλ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 32 πόντους και 11/19 σουτ, έχοντας βοήθειες από τους Άντονι Κάουαν με 21 πόντους και 6 ασίστ και Χάιμε Ετσενίκε με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την ΑΕΚ, οι 17 πόντοι του Τσέισον Ραντλ, οι 17 του Τζόρνταν ΜακΡέι και οι 16 του Μφιόντου Καμπενγκέλε δεν αρκούσαν για να έρθει η ανατροπή.

Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσει παιχνίδι από το -25, μείωσε έως και τους 6 πόντους, αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, με τους ανθρώπους της ομάδας, αλλά και τον κόσμο που βρέθηκε στην Πάτρα να έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές και κυρίως την Βάσω Τσαρούχα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά με τον Προμηθέα να βρίσκει λύσεις με τον Ετσενίκε (6-4, 3'). Οι Πατρινοί συνέχισαν να χτυπούν κοντά στο καλάθι και με τον Ετσενίκε σημείο αναφοράς και τον Χρυσικόπουλο να ακολουθεί έχτισαν διαφορά (13-7, 5'). Ο Στέφενς προσπάθησε να χτίσει διαφορά, αλλά ο Καμπενγκέλε έδωσε σκορ στην ΑΕΚ και μείωσε (19-14, 7'). Στέφενς και Χέιλ συνέχισαν να κάνουν... θραύση επιθετικά και ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 8 πόντων (26-18).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πολύ καλή επαφή τους με το καλάθι και χτυπώντας κοντά στο καλάθι με Κόφι και Στέφενς η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (34-22, 12'). Ο Ραντλ με δικά του σουτ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά (39-29, 15'). Ο Προμηθέας όμως είχε ρυθμό στην επίθεση και βρήκε λύσεις με Ρέινολντς και Κάουαν (48-31, 16'). Καμπενγκέλε και Καράμπελας μείωσαν για την ΑΕΚ μετά από ώρα (51-39, 18'). Ο Προμηθέας όμως είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και με τον Χέιλ να βγαίνει μπροστά έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (59-40), μέσα σε αποθέωση.

Παρά τις προσπάθειες του ΜάκΛεμορ ο Χέιλ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (72-47, 24'). Η ΑΕΚ έδειξε σημάδια αντιδρασης, μέσα από την άμυνά της και με τους Κουζμίνσκας και ΜάκΛεμορ να σκοράρουν μείωσε (72-55, 25'). Η επιμονή της ΑΕΚ επιβραβεύτηκε, με Κουζμίνσκας και Ραντλ να φέρνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (76-67, 29'). Ο Κάουαν με 2/2 βολές έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, γράφοντας το 78-67.

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο δεκάλεπτο και με τους ΜακΡέι και Ραντλ να σκοράρουν κατάφερε να μειώσει (83-77, 33'). Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με Χέιλ και Ρέινολντς (88-79, 35'). Ο ΜακΡέι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για την ομάδα του (91-84, 36'). Ο Κόφι όμως φώναξε παρών και με μεγάλο σουτ έστειλε τον Προμηθέα στο +10 (94-84, 37'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Προμηθέα να φτάνει σε μεγάλη νίκη, παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67,100-95.