Ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι και έβαλε «φωτιά» στη μάχη της τετράδας

Τράβις Σίμπσον

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 18:58 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 19:08 - 02.04.2023

«Φωτιά» στη μάχη της τετράδας έβαλε ο Προμηθέας ο οποίος νίκησε στην Πάτρα το Περιστέρι με σκορ 91-83 και ανέβηκε στο 12-9 της κατάταξης, μαζί με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ τους οποίους έχει στην ισοβαθμία!

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να διεκδικήσουν το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs πήρε ο Προμηθέας κόντρα στο Περιστέρι στην Πάτρα. Η ομάδα της Αχαΐας είχε τα ηνία από την αρχή του αγώνα και παίζοντας παθιασμένα, υποχρέωσε τους «πρίγκιπες» στην 8η τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, με το τελικό 91-83 να αφήνει τους φιλοξενούμενους με πολλά παράπονα, αφού μέχρι το 37ο λεπτό οι βολές ήταν 19-2 κατά τους.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και μετά το 4-6 του Περιστερίου έτρεξε ένα σερί 10-0 παίρνοντας διαφορά 8 πόντων (14-6). Τελικά το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +4 (31-27).

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και θέλησαν να πάρουν τα ηνία. Μάταια όμως αφού οι Πατρινοί αποδείχθηκαν σκληρά... καρύδια και βασιζόμενοι στην άμυνά τους έπαιρναν ενέργεια και για την επίθεση. Το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους σε απόλυτη ισορροπία (47-47).

Ο Προμηθέας πατούσε καλύτερα και είχε πιο ισχυρό κίνητρο από την ομάδα των δυτικών προαστίων, αφού έχει κλειδώσει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Έτσι οι Πατρινοί βρέθηκαν στο κλείσιμο της 3ης περιόδου να προηγούνται με σκορ 68-65.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Σίμπσον ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Ο Προμηθέας πήρε διαφορά 9 πόντων (74-65) και έδειξε πιο αποφασισμένος, την ώρα που το Περιστέρι φαινόταν να έχει μπλοκάρει επιθετικά.

Η διαφορά ανέβηκε στο +11 (77-65) και κάπου εκεί φάνηκε ότι εύκολα ή δύσκολα οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν είχαν καθαρό μυαλό, αφού έκαναν πολλά παράπονα για τη διαιτησία (στο 37.5 του αγώνα οι βολές ήταν 19-2 υπέρ του Προμηθέα) και κάπως έτσι η ομάδα της Πάτρας έφτασε στη νίκη με το τελικό 91-83.

MVP: Τράβις Σίμπσον

Σημείωσε 23 πόντους και ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των Πατρινών. Η εμφάνισή του χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του που πλέον με νίκη επί του Άρη την τελευταία αγωνιστική, θα τερματίσει 4η και θα μπει στα playoffs με πλεονέκτημα έδρας!

Δεκάλεπτα: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 13, Μουράτος 4, Σίμπσον 23, Χογκ 11, Κουλμπόκα 10, Κοντίτ 15, Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 7, Τόμασον 4

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 18, Φρανσίσκο 6, Πουλιανίτης 4, Ντένμον 19, Κασελάκης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 6, Χάμερ 15