Ο Προμηθέας λύγισε στην παράταση από την Ντιζόν!

Γιάννης Πάλλας 22:02 - 12.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 12.12.2023

Ο Προμηθέας ηττήθηκε στην παράταση (71-68) από την Ντιζόν στο «Δ. Τόφαλος» για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League και πλέον πέρασε στο Play-In μετά τη νίκη της Ρίτας Βίλνιους επί της Οπάβα

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στην παράταση με 71-68 (63-63 κ.α.) από την Ντιζόν, ωστόσο, πήρε το «εισιτήριο» για τα Play-In της διοργάνωσης, μετά την επικράτηση της Ρίτας Βίλνιους επί της Οπάβα.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να αγωνίστηκαν χωρίς τον πιο φορμαρισμένο παίκτη τους, λόγω ενοχλήσεων που αισθάνθηκε στο χέρι όμως είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά ο ΝτεΣον Στέφενς αστόχησε και στις δυο ελεύθερες βολές που κέρδισε στα τελευυταία 5 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης!

Πλέον ο Προμηθέας έχει απολογισμό 2 νίκες και 3 ήττες, ενώ οι Γάλλοι με το 5-0 έχουν εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας ήταν εμφανές πως επηρεάστηκε από την απουσία του Άντονι Κάουαν Τζούνιορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά επένδυσε στην ποιότητα του Χάϊμε Ετσενίκε κοντά στο καλάθι και μπόρεσε να έχει το «πάνω χέρι» (13-11 στο 10’).

Σταδιακά η Ντιζόν του Νέναντ Μάρκοβιτς μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο (21-22 στο 14.30’’ και 23-29 στο 16’), καθώς πέραν του Ετσενίκε, δεν υπήρχε άλλη λύση παρότι μπήκε στην ομάδα ο Τιμ Φρέιζερ, ο οποίος διαδέχθηκε τον Χάντερ Χέιλ. Ο Χόλστον αποτελούσε τη σταθερή αξία για τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 4 πόντους (29-33 στο 20’).

Τα 12/17 δίποντα (70.5%) δεν έφταναν για την ελληνική ομάδα που είχε 0/8 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο! Την ίδια στιγμή η Ντιζόν μπορεί να είχε 43.7% στα δίποντα (7/16), αλλά είχε και 4/14 τρίποντα (28.5%) το οποίο δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό, αλλά ήταν αρκετό σε σχέση με το απόλυτο μηδέν του Προμηθέα.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασαν την απόδοση τους και βρήκαν λύσεις από τους ΝτεΣόν Στέφενς και Κάμερον Ρέινολντς και ισοφάρισαν (42-42 στο 25.30’’). Ο Αχμάντ Κέιβερ και ο Ντέιβιντ Χόλστον έδωσαν στη Ντιζόν ξανά το προβάδισμα (47-48 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με τρίποντα των Χρυσικόπουλου και Κόνιαρη (51-48 στο 31’).

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (56-56 στο 36’ και 58-58 στο 38’), ενώ με καλάθι του Στέφενς πέρασε ξανά μπροστά (60-58 στο 38.20’’). Εκεί, με τον Λάζιτς η Ντιζόν «έτρεξε» ένα 5-0 και πέρασε μπροστά (60-63 στο 39’), όμως ο Κάμερον Ρέινολντς με τρίποντο ισοφάρισε (63-63) στα 39’’ πριν τη λήξη.

Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς αστόχησαν στην επίθεση και ο Προμηθέας είχε τη μεγάλη ευκαιρία. Ο ΝτεΣον Στέφενς πήρε την τελευταία επίθεση και κέρδισε το φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δυο ελεύθερες βολές! Το παιχνίδι πήγε στην παράταση (63-63 στο 40’), εκεί, όπου η ελληνική ομάδα δεν είχε δυνάμεις και γι’ αυτό ευστοχούσε σε 1/2 ελεύθερες βολές με τους Φρέιζερ και Τζόουνς, όμως και πάλι υπήρχε δεύτερη ευκαιρία για να πάει σε δεύτερη παράταση, αλλά το τρίποντο του Κάμερον Ρέινολντς στα 17’’ πριν τη λήξη πήγε στο... σίδερο.

Άλεκ Πίτερς: Μπήκε στο ελίτ κλαμπ «50-40-90» και τρελαίνει τη Euroleague!
EUROLEAGUE

21:38 - 12.12.2023

Ο Αμερικανός κατάφερε στη φετινή τρομερή έως τώρα σεζόν που διανύει να φτάσει στο συγκεκριμένο επίτευγμα που αφορά στα ποσοστά σε τρίποντα, δίποντα και βολές, που έχουν καταφέρει μόνο άλλοι τέσσερις παίκτες στην ιστορία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Βούλιτς, Κοζλόφσκις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.α.), 68-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόφι 3, Φρέιζερ 8 (2/6 σουτ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Τζόουνς 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 8 (3/11 σουτ), Μπαζίνας, Ετσενίκε 16 (6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 5 λάθη), Κόνιαρης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στίβενς 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 2, Κέιβερ 18 (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/9 βολές), Χόλστον 14 (2/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη), Χαντ 5 (5/6 βολές), Λάζιτς 8 (1), Τσικόκο 8, Ντοκοσί 6 (7 ριμπάουντ), Χρόβατ 6 (2/13 σουτ), Ονιάνγκ 4 (2/8 σουτ).