«Αυτοκτόνησε» στη Λιθουανία ο Προμηθέας

Χρήστος Τσάλτας 23:15 - 29.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:18 - 30.11.2023

Ο Προμηθέας έκανε μεγάλη προσπάθεια στο Βίλνιους απέναντι στην Ρίτας, άγγιξε μια νίκη-χρυσάφι, όμως το λέι απ του Αρ Τζέι Κόουλ στα 2,9'' για το τέλος τον οδήγησε σε ήττα με 77-75.

Ο Προμηθέας αντιμετώπισε τη Ρίτας Βίλνιους, στη Λιθουανία, σε μια αναμέτρηση κομβική για την πορεία του στο BCL. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε μεγάλη προσπάθεια στα 40 λεπτά του αγώνα και έφτασε μια... ανάσα από τη μεγάλη νίκη, όμως στο τέλος λύγισε από τον Άρ Τζέι Κόουλ. Ο Αμερικανός με λέι απ, 2,9'' για το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με τους Πατρινούς να υποχωρούν στο 2-2 με το πέρας 4 αγωνιστικών στον όμιλο.

Ο Κρις Κόφι με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας της Πάτρας, με τον Χάιμε Ετσενίκε να ακολουθεί με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ μέτρησε ο Άντονι Κάουαν. Από την Ρίτας Βίλνιους, ο Μαργκίρις Νορμάντας μέτρησε 16 πόντους και 6 ασίστ, με τον Αρ Τζέι Κόουλ να βάζει το νικητήριο καλάθι και να μετράει 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ομάδα του Ζιμπένας μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, όμως ο Προμηθέας κατάφερε να βρει σκορ με τον Ετσενίκε κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών της. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν λύσεις, χάρη στον Κόουλ και το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ρίτας στο +4 για το 27-23. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Βίλνιους που πάτησε το γκάζι επιθετικά και βρήκε λύσεις. Ο Βελίτσκα φώναξε παρών, η άμυνα του Προμηθέα αντιμετώπισε προβλήματα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 51-38 για τους γηπεδούχους.

Η παρουσία του Άρτουρς Κούρουκς ήταν καθοριστική στο παιχνίδι των Πατρινών, καθώς ο Λετονός άσος έδωσε λύσεις. Ο Ρέινολντς ακολούθησε και ο Προμηθέας μάζεψε τη διαφορά για το 62-55 της τρίτης περιόδου. Η άμυνα του Προμηθέα ήταν ακόμα πιο αποτελεσματική, με τον Κόφι να τελειώνει τις πάσες του Κάουαν κοντά στο καλάθι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το προβάδισμα να αλλάξει χέρια στο τελευταίο λεπτό (73-75, 39'). Νορμάντας και Κόουλ όμως πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με μία καλή άμυνα και δύο λέι απ χάρισαν τη νίκη στην Ρίτας, καθώς στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Ετσενίκε δέχτηκε στοπ.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75.

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6 (0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Νορμάντας 16 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ραντζεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12 (1/5 τρίποντα), Βελίτσκα 4 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάουαν 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ετσενίκε 15 (6/13 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος (0/3 σουτ), Κόνιαρης 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Κούρουτς 10 (1), Στίβενς 4.