Πάλεψε για 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ στο Βίλνιους και αποκλείστηκε από το Champions League!

PAOK BC

Sportal newsroom 21:25 - 17.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:06 - 18.01.2023

Ο ΠΑΟΚ άντεξε μόνο ένα ημίχρονο στην έδρα της Ρίτας, εκεί όπου ηττήθηκε με σκορ 82-63 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των δύο ομάδων για τα Play in του Basketball Champion League, το οποίο αποχαιρέτησε για φέτος.

Πικρή ήττα και αποκλεισμό γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο ματς της σειράς του με τη Ρίτας για τα Play ins του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βίλνιους επικράτησε με σκορ 82-63 και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16», ενώ αυτός ήταν ο τελευταίος ευρωπαϊκός αγώνας του δικέφαλου του βορά για τη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν διαφορά 17 πόντων στην τρίτη περίοδο, γεγονός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους.

Ρίτας και ΠΑΟΚ έδωσαν σκληρή μάχη από το ξεκίνημα του αγώνα για την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους μπήκαν με στόχο να σοκάρουν τους Θεσσαλονικείς, όμως ο δικέφαλος έδειξε χαρακτήρα και δεν άφησε τη Ρίτας να του κάνει ζημιά. Παίζοντας συγκεντρωμένα κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -3 (18-15).

Στο β' δεκάλεπτο η ομάδα της Λιθουανίας θέλησε να πάρει τα ηνία, πίεσε τον ΠΑΟΚ, όμως ο Ράιλι έδινε λύσεις από την περιφέρεια και ο Ρένφρο μέσα στα καλάθια έβρισκε τρόπους να επιβάλλεται και έτσι ο γύρισε απ΄λο το -9 και πήγε στο ημίχρονο στο -4 (41-37).

Στο γ' δεκάλεπτο ο Φόστερ μπήκε δαιμονισμένος και σκόραρε τρία διαδοχικά τρίποντα, δίνοντας αυτοπεποίθηση στην ομάδα του. Η Βίλνιους είχε πάρει διαφορά 12 πόντων και τη συντηρούσε εύκολα, αφού από τους φιλοξενούμενος ο μόνος που προσπαθούσε να σώσει την πρόκριση, ήταν ο Ράιλι. Στο 30' το ταμπλό έδειχνε 63-50 και το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν «Γολγοθάς» για τον ΠΑΟΚ.

Η Ρίτας μπήκε δυνατά στην τελευταία στροφή του αγώνα, έτρεξε ένα σερί 4-0 και πήγε τη διαφορά στο +17 (67-50) και έπειτα διαχειρίστηκε το ματς σχετικά εύκολα, αφού ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος και κακός στις επιλογές του στην επίθεση. Το τελικό 82-63 την έστειλε στη φάση των «16» της διοργάνωσης, ενώ ο ΠΑΟΚ αποχαιρετά την Ευρώπη με μια βαριά ήττα.

MVP: Μάρκους Φόστερ

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ. Η παρουσία του στον αγώνα και ειδικά στην τρίτη περίοδο, ήταν το στοιχείο που έδωσε στους γηπεδούχους σιγουριά και αυτοπεποίθηση. Τα τρία συνεχόμενα τρίποντά του έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στη Ρίτας και οι 17 του πόντοι ήταν καταλυτικοί.

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): Έκοντας 16 (7/10 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Νορμάντας 7 (1), Ραντζεβίτσιους 6, Ουλέκας 3 (1), Βάραντι 8, Φόστερ 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 οβλές, 4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Φρίντρικσον 12 , Καϊρίς 6, Μασιούλις 3 (1), Γουίλιαμς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 8 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 7 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 3 (1), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 8 (2/8 σουτ, 1/3 βολές), Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 6 (2), Πόλι 6, Ρένφρο 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 21 (3/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 λάθη, 4 κλεψίματα).