Σαν στο σπίτι του ο Κολοσσός: Νέο «διπλό» στην έδρα του Άρη με σούπερ Κατσίβελη και Ντίξον!

Ντίξον / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:02 - 26.12.2022 / Ανανεώθηκε: 18:31 - 26.12.2022

Ο Κολοσσός πέρασε ξανά από την έδρα του Άρη, με τους Ροδίτες να παίρνουν το «διπλό» με 74-68 και να ανεβαίνουν στο 4-5, φτάνοντας τα 6 σερί θετικά αποτελέσματα στο «Αλεξάνδρειο»!

Ο Κολοσσός φαίνεται ότι έχει κάνει... δεύτερο σπίτι του το «Αλεξάνδρειο»! Οι Ροδίτες για έκτη συνεχόμενη φορά πήραν τη νίκη στην έδρα του Άρη (68-72) και ανέβηκαν στο 4-5, αφήνοντας τον αντίπαλό τους στο 6-4.

Παράλληλα, αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» του Κολοσσού τη τρέχουσα σεζόν, με τους Ροδίτες να θέλουν να ξεκινήσουν από αυτό την αντεπίθεσή τους ενόψει και της νέας χρονιάς.

Από την αρχή ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο, με τον Άρη πάντως να μπαίνει στο παιχνίδι και να απειλεί. Παρόλα αυτά στο τέλος, ένα τεράστιο τρίποντο του Ντίξον και άλλο ένα του Κατσίβελη, τελείωσαν το παιχνίδι και έδωσαν τη νίκη στον Κολοσσό, καθώς ο Άρης δεν μπόρεσε να γυρίσει ξανά.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Κολοσσός πήρε τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (13-22), με τον Άρη όμως να μην παραδίδει τα όπλα. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν και μείωσαν, πηγαίνοντας μάλιστα στο ημίχρονο με το σκορ στο 32-35, ενώ το θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφερε το ματς στα ίσια (41-41) στα μέσα της τρίτης περιόδου, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Σανόγκο, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεσα την απάντηση, κάνοντας το σκορ 41-47 στο (26'40").

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -3 (46-49), με τον Κολοσσό πάντως να βρίσκει ξανά τον τρόπο να ξεφύγει και να κάνει το σκορ 51-60 στα 3'26" πριν το φινάλε. Ο Άρης έτρεξε ένα σερί 6-0 για να πλησιάσει, όμως Ντίξον και Κατσίβελης έβαλαν δύο μεγάλα τρίποντα και διαμόρφωσαν το 61-69 υπέρ της ομάδας του Παπαθεοδώρου με 44" να απομένουν στο χρονόμετρο. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Κολοσσό νικητή με 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-72
Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 12 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Τολιόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Νότε 9, Νετζήπογλου (3 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 1 , Σανόγκο 12 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Σχίζας , Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Χάγκινς 13 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ)
Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Όσμπορν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κόφι , Κατσίβελης 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορέιρα 5 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Χρυσικόπουλος 4 , Ντίξον 19 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ιορδάνου, Τιγκ 8, Κένταλ 5 (1), Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ)