Έβδομη σερί νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα στην Αδριατική λίγκα

Γιάννης Πάλλας 20:46 - 17.12.2023 / Ανανεώθηκε: 20:46 - 17.12.2023

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε (91-77) της SC Ντέρμπι και έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες στην Αδριατική λίγκα

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο 10λεπτο ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε (91-77) εκτός έδρας της SC Ντέρμπι για την Αδριατική λίγκα φτάνοντας τις επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει πλέον μερά την 12η αγωνιστική ρεκόρ 11-1 και απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (21-21 στο 10’) στην πρώτη περίοδο, ενώ στο ημίχρονο (41-46 στο 20’) ο Ερυθρός Αστέρας πήρε ένα μικρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αυτό αποτυπώθηκε στο γεγονός ότι πήραν το προβάδισμα (65-63 στο 30’).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και πολύ δυνατοί στην άμυνα και με το επιμέρους σερί να είναι 28-12 έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Λούκα Μίτροβιτς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε ο Γιάγκο Ντος Σάντος και 13 πόντους ο Σαμπάζ Νέιπιερ. Στη δράση επανήλθε ο Άνταμ Χάνγκα μετά από έναν και πλέον μήνα απουσίας, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Στη «διαβολοβδομάδα» που ακολουθεί ο Ερυθρός Αστέρας θα αναμετρηθεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/12) και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (21/12).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-46, 65-63, 77-91.