Ο Πορζίνγκις επέστρεψε και «έσβησε τα φώτα» στους Μάβερικς

Νίκος Καλαμπάκας 08:13 - 07.06.2024 / Ανανεώθηκε: 08:26 - 07.06.2024

Το 1-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ έκαναν οι Σέλτικς, αφού επικράτησαν στη Βοστώνη των Μάβερικς με 107-89.

Η Βοστώνη ήταν μια κλάση ανώτερη από το Ντάλας κι έτσι οι Σέλτικς επικράτησαν των Μάβερικς με 107-89, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ. «Μαγικός» ο Πορζίνγκις στην επανεμφάνισή του, αφού σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, όμως ήταν καταλυτικός και στην άμυνα, εκεί όπου σκέπασε τους αιθέρες.

Ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε 22 πόντους, ο Τέιτουμ πρόσθεσε 16 και έτσι οι Κέλτες πήραν το προβάδισμα, αφού κατάφεραν να εξολοθρεύσουν το Ίρβινγκ που σημείωσε μόλις 12 πόντους. Ο Ντόντσιτς προσπάθησε να αποτρέψει το μοιραίο, όμως οι 30 πόντοι που έβαλε δεν ήταν αρκετοί να σταματήσουν την ομάδα της Βοστώνης.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο κιόλας λεπτό και στο τέλος του α' 12λεπτου είχαν ξεφύγει με 17 πόντους (37-20). Το τέμπο ήταν ίδιο και στη δεύτερη περίοδο με τους Σέλτικς να ελέγχουν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και να είναι αφεντικά. Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +21 και το νερό πια είχε μπει στο αυλάκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό και να φτάνουν σε άνετη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-20, 63-42, 86-66, 107-89