Στον τελικό του Copa Del ray η Μπαρτσα με ιστορικό ρεκόρ κόντρα στην Τενερίφη

Νίκος Καλαμπάκας 23:59 - 17.02.2024

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Τενερίφη με 107-76 στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, σε ένα ματς που στο δεύτερο δεκάλεπτό του έκανε επί μέρους σκορ 40-8. Οι παίκτες του Γκριμάο θα βρουν απέναντί τους την Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα ακόμα classico.

Σαρωτική ήταν η επικράτηση της Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό του Ισπανικού Final 8 επί της Τενερίφης, αφού οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με σκορ 107-76.

Η Τενερίφη αντιστάθηκε μόνο στην πρώτη περίοδο (14-16), αφού μετά γνώρισε τον απόλυτο εφιάλτη. Οι «μπλαουγκράνα» με επί μέρους σκορ 40-8 στη 2η περίοδο καθήλωσαν τους αντιπάλους τους και τους ανάγκασαν σε ρόλο... κυνηγού σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Η Μπάρτσα είχε καθαρίσει το ματς με την εκπληκτική της εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο και στη συνέχεια αρκέστηκε στο να συντηρεί τη διαφορά που είχε από το ημίχρονο (54-22).

Τελικά οι παίκτες του Γκριμάο επικράτησαν εύκολα με 107-76 και πλέον ετοιμάζονται να διεκδικήσουν το τρόπαιο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης που νωρίτερα είχε ισοπεδώσει τη Βαλένθια.