Η Παρτίζαν απέτρεψε το κάζο από την Στουντένσκι με το Νάναλί!

Sportal newsroom 00:01 - 19.05.2023

Η Παρτιζάν επικράτησε (81-79) εκτός έδρας της Στουντένσκι και έφερε τη σειρά στα ίσια (1-1) στα playoffs της Αδριατικής Λίγκας

Η Παρτίζαν έπαιξε με τη... φωτιά και τον αποκλεισμό αλλά τη γλίτωσε λόγω του Τζέιμς Νάναλι κερδίζοντας (81-79) την Στουντένσκι και έκανε το 1-1 στη σειρά των playoffs της Αδριατικής λίγκας.

Ο Αμερικανός φόργουορντ λύτρωσε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία έφτασε ένα βήμα από τον αποκλεισμό και σώθηκε στο τέλος. Έτσι, η Παρτίζαν έχει πλέον την ευκαιρία στην έδρα της την προσεχή Τρίτη (22/5) για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο για 35 λεπτά, αλλά εκεί ο Τζέιμς Νάναλι «συνδέθηκε» με το καλάθι και ανέτρεψε τα δεδομένα. Με δικό του σουτ από τα 6.75 έγινε το 77-81 στα 7'' πριν από τη λήξη, «σφραγίζοντας» τη νίκη για την Παρτίζαν.

Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, ενώ ο Έξουμ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 11 λεπτά, χωρίς να πετύχει πόντο με 0/3 σουτ, ενώ πήρε 1 ριμπάουντ.

Από την Στουντέντσκι, ξεχώρισε ο Μαγκί με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 63-60, 79-81.