Συνεχίζει την... παρέλαση η Φενέρ - «Σκότωσε» και τη Μανίσα

Γιώργος Παπαγιάννης

Νίκος Καλαμπάκας 21:59 - 16.03.2024

Τη 10η διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα της Τουρκίας και της Euroleague σημείωσε η Φενέρμπαχτσε που επικράτησε της Μανίσα με σκορ 98-82.

Μπορεί η Μανίσα να κατάφερε να αιφνιδιάσει τη Φενέρ στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Τουρκίας, όμως μετά το... παγωμένο τους ξεκίνημα, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξαν στους αντιπάλους τους ποιος είναι το αφεντικό, επικρατώντας τελικά με σκορ 98-82.

Κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα της Κωνσταντινούπολης ήταν οι Παπαγιάννης και Ντόρσεϊ. Ο πρώτος είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο δεύτερος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και έτσι οι δύο Έλληνες οδήγησαν την ομάδα τους σε μια ακόμα νίκη, τη δέκατη συνεχόμενη σε BSL και Euroleague.

Για τη Μανίσα ξεχώρισε ο Κρουζ που σημείωσε 23 πόντους, όμως μόνος του δεν θα μπορούσε να νικήσει την ομάδα της Φενέρ που πιστοποίησε σε ένα ακόμα παιχνίδι ότι βρίσκεται σε φοβερή κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος της 1ης περιόδου με 8 πόντους (21-29), όμως στη συνέχεια η Φενέρ άνοιξε το γκάζι και πήρε εκείνη τα ηνία του αγώνα.

Στο ημίχρονο είχε πάρει ήδη προβάδισμα τριών πόντων (47-44), ενώ στο 30' η διαφορά είχε ανέβει στους 7 (70-63).

Οι παίκτες του Σάρας έκαναν τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά έφτασαν στη νίκη πιο άνετα από ότι έδειχνε η ροή του αγώνα, με το τελικό 98-82 να φανερώνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 47-44, 70-63, 98-82