Τα νιάτα των Πίστονς, έκαναν τους Μαβς να φύγουν τρέχοντας από το Ντιτροίτ (vid)

Κίλιαν Χέις / printscreen

Γιώργος Γαβριλάκης 09:02 - 02.12.2022 / Ανανεώθηκε: 12:23 - 02.12.2022

Τα Πιστόνια έβαλαν δύσκολα στους Ντάλας Μάβερικς και τους νίκησαν (στην παράταση: 131-125). Ο Κροάτης Μπογκντάνοβιτς κέρδισε τη μονομαχία με τον Σλοβένο Ντόντσιτς, αλλά τη διαφορά έκανε ο Κίλιαν Χέις!

O Κίλιαν Χέις τον τελευταίο καιρό έχει έναν προσωπικό στόχο: Να αποδείξει στους Πίστονς ότι η επιλογή τους στο Νο 7 του Ντραφτ το 2020 δεν ήταν λάθος. Ή έστω δεν ήταν τελείως λάθος!

Τα ξημερώματα της Παρασκευής (2/12) ο 21χρονος γκαρντ της ομάδας του Μίτσιγκαν, ο οποίος μετά τον τραυματισμό του Κέιντ Κάνινγκχαμ έχει πάρει τη μπάλα στα χέρια του, οδήγησε τα Πιστόνια στη νίκη με 131-125 επί των Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόνσιτς.

Έβαλε 22 πόντους, μα το εντυπωσιακό ήταν πως τους 18 τους έβαλε στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας που έληξε στο 117-117 και στο έξτρα πεντάλεπτο που χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να φτάσουν στην επικράτηση.

Ο Χέις ήταν καταπληκτικός σε αυτό το διάστημα έβαλε μεγάλα-κρίσιμα σουτ, αλλά δεν θα είχε καταφέρει τίποτα το πολύτιμο αν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς δεν είχε διατηρήσει το Ντιτρόιτ κοντά στο σκορ μέχρι να αναλάβει αυτός. Ο Κροάτης γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε το ματς με 30 πόντους, έχοντας μόλις τέσσερα άστοχα σουτ (5/6 τρίποντα, 5/8 δίποντα) και μία ελεύθερη βολή που δεν βρήκε στόχο (5/6).

Για τους Μάβερικς ο Λούκα Ντόνσιτς δεν έκανε κάτι διαφορετικό απ’ ότι συνήθως, ίσα ίσα που ήταν σε πολύ καλό φεγγάρι με 35 πόντους, 7/14 τρίποντα και 10 ασίστ. Μαζί του και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ που έχει ανεβάσει την απόδοσή του τελευταία (26 πόντοι με 6/14 τρίποντα), ενώ ο Κρίστιαν Γουντ, που συνεχίζει να έρχεται από τον πάγκο έδωσε στους Τεξανούς 25 πόντους με 10/13 σουτ.

Στο Ντιτρόιτ έφθασαν τις 6 νίκες σε 24 αγώνες (οι Μαβς έχουν 10-11) και δεν αλλάζει κάτι στην πορεία τους. Θέλουν απλώς να εξελίξουν τους νεαρούς παίκτες τους, για να έχουν τύχη στο μέλλον. Και έχουν πολλούς πέραν από τον Κίλιαν Χέις, τον Κάνινγκχαμ και τον Σαντίκ Μπέι. Έχουν τους φετινούς ταλαντούχους ρούκις τους, τον Τζέιντεν Αϊβι και τον Τζέιλεν Ντουρέν.

Έχουν και τον Αϊζάια Λίβερς (δευτεροετής στο ΝΒΑ), ο οποίος όμως στο ματς με τους Καουμπόηδες αποσύρθηκε στην πρώτη περίοδο τραυματίας. Χτύπησε στον ώμο λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το 7ο λεπτό της αναμέτρησης κι ενώ ήδη είχε βάλει δύο τρίποντα.

Ντιτρόιτ Πίστονς (6-18) - Ντάλας Μάβερικς (10-11): 131-125
Τα δωδεκάλεπτα: 36-36, 61-60, 99-89, 117-117, έξτρα περίοδος: 131-125
ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Μπογκντάνοβιτς 30 (10/14 σουτ), Στιούαρτ 9 (12 ριμπάουντ), Μπάγκλεϊ 19 (13 ριμπάουντ), Χέις 22 (10/13 σουτ, 8 ασίστ), Λάιβερς 6 (2/2 τρίποντα), Αϊβι 16 (6/15 σουτ, 6 ασίστ), Μπερκς 10 (6 ριμπάουντ), Μπέι 6, Ντουρέν 11, Νοξ 2, Τζόσεφ.
ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Κιντ): Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ 26 (6/14 τρίποντα), Φίνεϊ-Σμιθ 6, Πάουελ 7, Ντόντσιτς 35 (13/25 σουτ, 7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασιστ, 3 κλεψίματα), Ντίνγουιντι 2, Κρίστιαν Γουντ 25 (10/13 σουτ), Κλεμπέρ 10, Μπούλοκ 6, Τζος Γκριν 6, Μπέρτανς 2.