Τάρπεϊ και Λι χάρισαν νίκες σε Μονακό και Βιλερμπάν

Στρασμπούρ - Μονακό

Twitter / LNB

Νίκος Καλαμπάκας 21:16 - 22.10.2023

Η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας της Στρασμπούρ με 83-67 ενώ η Βιλερμπάν στον πρώτο της αγώνα στη Γαλλία στη μετά - Πάρκερ εποχή, επικράτησε στο «Αστρομπάλ» της Ροάν με 93-88.

Με νίκη συνέχισε η Μονακό τις υποχρεώσεις της στην εθνική ομάδα της Γαλλίας, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Στρασμπούρ με σκορ 83-67.

Οι Μονεγάσκοι ευτύχησαν να έχουν σε φοβερό βράδυ τους Τάρπεϊ και Στράζελ που σημείωσαν από 29 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μοτεγιούνας πρόσθεσε 11.

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με σκορ 23-17, όμως η Στρασμπούρ έκανε φοβερό 2ο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 17-8 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 40-25.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και αφού στην 3η περίοδο είχε προηγηθεί με 51-52, έφτασε άνετα στο τελικό 83-67.

Νίκη και για τη Βιλερμπάν η οποία έδωσε το πρώτο της παιχνίδι στη μετά Πάρκερ εποχή. Η ομάδα της Λιόν υποδέχθηκε στο «Αστρομπάλ» τη Ροάν και επικράτησε με 93-88.

Ο Νάντο ντε Κολό έβαλε 20 πόντους, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Πάρις Λι, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και ήταν σημαντικός παράγοντας της νίκης.