«Βόλτα» στα Κανάρια Νησιά για την Ρεάλ Μαδρίτης

Χρήστος Τσάλτας 15:50 - 22.10.2023 / Ανανεώθηκε: 16:10 - 22.10.2023

Με την... στόφα της Βασίλισσας, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Τενερίφη επικρατώντας με 82-76, λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα, για την Euroleague.

Δείγμα θετικό για την Ρεάλ Μαδρίτης, στα Κανάρια Νησιά. Η ομάδα του Τσους Ματέο συνέχισε την αήττητη πορεία της σε ACB και Euroleague, επικρατώντας της Τενερίφη, εκτός έδρας. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο έδειξε απόλυτα έτοιμη ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης κόντρα στην Μπαρτσελόνα, για την Euroleague (26/10).

Οι Μαδριλενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, κατάφεραν να χτίσουν διαφορά από την πρώτη περίοδο, οταν και βρέθηκαν στο +13 (14-27), συντηρρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για το 34-47, με τους Μερένχες να δείχνουν ικανοί να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη, λίγο πριν από το clasico της Euroleague.

Η Τενερίφη δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια όμως και πάλεψε να μαζέψει τη διαφορά. Κάτι που κατάφερε με υπομονή και σουτ από την περιφέρεια. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι για το 61-65 της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη όμως η Ρεάλ εμφάνισε ξανά το καλό της πρόσωπο και πάτησε γκάζι (61-75, 34'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν ξανά, όμως οι Μαδριλένοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και στο τέλος πήραν τη νίκη.

Ο Έντι Ταβάρες με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας του, με τον Βενσάν Πουαριέ να ακολουθεί με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καθοριστική και η συνεισφορά των Φακούντο Καμπάτσο (12π, 3ασ) και Ντζάναν Μούσα (10π, 3ρ, 4ασ), με τους δύο παίκτες να βγάζουν ενέργεια σε σημεία που η Τενερίφη προσπάθησε να μειώσει στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 34-47, 61-65, 76-82.