Δεν άντεξε το Περιστέρι στην Tενερίφη

Νίκος Καλαμπάκας 23:54 - 31.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:06 - 01.02.2024

Η Τενερίφη ήταν ανώτερη από το Περιστέρι bwin και επικράτησε εντός έδρας με σκορ 89 - 68 στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του top-16 του BCL.

Πικρή ήττα γνώρισε το Περιστέρι στην έδρα της Τενερίφης για τη 2η αγωνιστική του top -16 του BCL. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 89-68 σε ένα ματς που είχαν την κυριαρχία από την αρχή μέχρι το τέλος του.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η φορμαρισμένη Τενερίφη είχε τον έλεγχο με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +13 (27-14). Οι παίκτες του Περιστερίου bwin προσπάθησαν, αλλά ο Κένι Ουίλιαμς ήταν η μοναδική επιθετικά απειλή για το καλάθι της ισπανικής ομάδας. Ο Βασίλης Σπανούλης δοκίμασε διάφορα σχήματα, αλλά η Τενερίφη είχε τον έλεγχο στη ρακέτα με τον Ντιόπ και περιφερειακά το δίδυμο Χουέρτας-Γκάι έδινε τον τόνο με συνέπεια η διαφορά να μεγαλώνει (38-23 στο 16.40’’). Η αστοχία της ελληνικής ομάδας και τα περιφερειακά σουτ των γηπεδούχων διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο +24 (47-23 στο 19’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με καλάθι του Τζόε Ράγκλαντ (47-25 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την μπάλα στην περιφέρεια και διατήρησαν μια σημαντική διαφορά (52-27 στο 22.30’’) με τον Κάιλ Γκάι να σκοράρει, αλλά και τον Μαρσελίνιο Χουέρτας. Το Περιστέρι bwin στηρίζονταν κατά κύριο λόγο στον Κένι Ουίλιαμς και τον Ζερμέιν Λοβ, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, προκειμένου να επιστρέψει η ελληνική ομάδα στο ματς (57-38 στο 25’).

Η Τενερίφη συνέχισε να έχει τον έλεγχο στη ρακέτα και να κρατάει σε... απόσταση (67-44 στο 28’) τους «κυανοκίτρινους» που πάλευαν αλλά δεν μπορούσαν να επιστρέψουν (71-48 στο 30’).

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην τελευταία περίοδο, καθώς οι Ισπανοί συνέχισαν να κυριαρχούν ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +30 (80-50 στο 34’) με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν την προσπάθεια τους επιδιώκοντας να μειώσουν την έκταση της ήττας και με τρίποντο του Στέλιου Πουλιανίτη έστειλαν τη διαφορά στους 24 πόντους (83-59 στο 36’) σε μια αναμέτρηση, όπου ηττήθηκαν με 89-68, καθώς ήταν σαφής η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων στο παρκέ.