Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Προμηθέα σταμάτησε στη Ρίγα

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:06 - 19.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:38 - 20.04.2023

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στη Ρίγα από την Προμετέι με 80-57 και αποχαιρέτησε για φέτος το EuroCup και την Ευρώπη.

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Προμετέι και έτσι αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος.

Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στη Προμετέι και γνώρισαν την ήττα με 80-57.

Στο ματς της Ρίγας (η Προμετέι παίζει εκεί λόγω του πολέμου) από την αρχή μέχρι το τέλος η Προμετέι είχε τον έλεγχο και έφτασε άνετα στη νίκη, με την οποία αποχαιρέτησε την Ευρώπη για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Στέφενς είχε 17 πόντους για τους νικητές, ενώ 14 πρόσθεσε ο Κλαβέλ.

Για τον Προμηθέα, ο οποίος σούτερε με μόλις 17% στα τρίποντα, ενώ είχ και 17 λάθη και 13 ασίστ, ο Τόμασον ήταν ο μόνος διψήφιος με 15 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 25-16, καθώς η Προμετέι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος.

Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά ούτε στην συνέχεια, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 43-29, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβηκε ακόμα και πάνω από τους 20 (62-40, 30').

Το τέταρτο ήταν απλά μια τυπική διαδικασία, με τον Προμηθέα να γνωρίζει την ήττα με 80-57 και να αποχαιρετά την Ευρώπη για φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57.
Προμετέι (Γκίνζμπουργκ): Ντίκι 4, Κλαβέλ 14 (3), Τκατσένκο 6, Αγκάντα 5 (7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λίποβι 10 (2), Μπάλβιν 7 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στίβενς 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Πετρόβ 2, Σάνον 7 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Σιντόροφ 8 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη).
Προμηθέας Πατρών (Χριστόπουλος): Κάουαν 8 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 4, Κόντιτ 8 (4 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 8, Μουράτος, Γκίκας (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Σίμπσον 2, Χογκ 2, Τόμασον 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Τανούλης 4, Κουλμπόκα 6 (2/6 τρίποντα).