Τζόρνταν Κλάρκσον όπως Τζόρνταν… σκέτο, στη νίκη των Τζαζ επί των Πέλικανς

Τζόρνταν Κλάρκσον / printscreen

Γιώργος Γαβριλάκης 10:06 - 16.12.2022 / Ανανεώθηκε: 16:52 - 16.12.2022

H Γιούτα νίκησε στην έξτρα περίοδο τη Νέα Ορλεάνη, που ισοφάρισε λίγο πριν την εκπνοή με τρίποντο του Τρέι Μέρφι, αλλά ο Κλάρκσον κράτησε μέχρι τέλους τους Τζαζ ζωντανούς - O Τάιλερ Χίροου των Χιτ έβαλε 10 τρίποντα και νίκησε τους Ρόκετς.

Οι Πέλικανς δεν αστειεύονται φέτος, πρωταγωνιστούν, αλλά στη Γιούτα πιθανότατα την πιο… σκληρή ομάδα της λίγκας, δεν τα κατάφεραν. Οι Τζαζ με τον Τζόρνταν Κλαρκσον, ο οποιος (και) φέτος σκοράρει ασταμάτητα, πρωταγωνιστή έφθασαν στο υπέρ τους 132-129, κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 120-120. Ο Αμερικανοφιλιππινέζος γκαρντ ήταν αυτός που με 39 πόντους (με 7 τρίποντα και 8 ριμπάουντ) έκανε την απόλυτη διαφορά και οι Μορμόνοι θα είχαν νικήσει χωρίς την παράταση. Ο Τρέι Μέρφι των Πέλικανς όμως, ισοφάρισε τον αγώνα 2,5’’ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου.

Για τους Πέλικανς ο Ζάιον Ουίλιαμσον ήταν και πάλι κορυφαίος (31 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), αλλά οι γηπεδούχοι πέραν από την παραγωγή του Κλάρκσον, είχαν και την προσφορά του Φινλανδού, Λάουρι Μαρκάνεν, ο οποίος είχε 31 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Χιούστον Ρόκετς - Μαϊάμι Χιτ: 108-111

Ήρωας ήταν ο Τάιλερ Χίροου, πως αλλιώς; Ο νεαρός γκαρντ των Μαϊάμι Χιτ έβαλε 10 τρίποντα στους Χιούστον Ρόκετς, έκανε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους και η ομάδα του νίκησε στο Χιούστον με 111-108. Τα 10 τρίποντα που έβαλε δεν αποτελούν νέο ρεκόρ. Αποτελούν όμως, ισοφάριση του ρεκόρ που είχε κάνει στις 10 Δεκεμβρίου 2019 ο συμπαίκτης του Ντάνκαν Ρόμπινσον.

Λ.Α. Κλίπερς - Φοίνιξ Σανς: 95-111