Έκαναν το 3-1 μέσα στο Μαϊάμι οι Σέλτικς, αγωνία για Πορζίνγκις

Σέλτικς

(Photo by Megan Briggs/Getty Images)

Νίκος Καλαμπάκας 09:04 - 30.04.2024 / Ανανεώθηκε: 04:22 - 21.05.2024

Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση των Playoffs είναι οι Σέλτικς, αφού επιβλήθηκαν των Χιτ με σκορ 102-88 μέσα στο Μαϊάμι. Αποχώρησε τραυματίας ο Πορζίνκις

Νίκη μέσα στο Μαϊάμι με σκορ 102-88 πήραν οι Σέλτικς, κάνοντας το 3-1 στη σειρά τους με τους Χιτ.

Την ανωτερότητά τους απέδειξαν για μια ακόμα φορά οι Σέλτικς, αφού επιβλήθηκαν των Χιτ μέσα στο Μαϊάμι με 102-88. Αυτή ήταν η 3η τους νίκη στη σειρά και πλέον θέλουν μια ακόμα προκειμένου να σφραγίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Ουάιτ σημείωσε 38 πόντους και ήταν αυτός που οδήγησε τη Βοστώνη στη νίκη, ενώ ο Τέιτουμ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20. Μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ο Πορζίνγκις ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στη 2η περίοδο με πόνους στη γάμπα.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Αντεμπάγιο με 25 πόντους. Οι Σέλτικς ήταν ανώτεροι από την πρώτη περίοδο, οδηγούσαν το σκορ και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Η ομάδα της Βοστώνης ήταν απόλυτο αφεντικό και πλέον η σειρά μεταφέρεται ξανά στην έδρα τους, εκεί όπου με μια νίκη θα «καθαρίσουν» τους Χιτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-34, 36-53, 59-81, 88-102

ΧΙΤ: Γιόβιτς 3 (1), Μάρτιν 18 (4/8 τρίποντα), Αντεμπάγιο 25 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ), Χίρο 19 (2/6 τρίποντα), Χάκεζ 9, Λαβ, Ρόμπινσον, Χάισμιθ 3, Μιλς 9 (1), Ράιτ 2

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 20 (5/14 σουτ, 2/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πορζίνκις 7 (1), Χόλιντεϊ 11 (1), Γουάιτ 38 (8/15 τρίποντα), Μπράουν 17 (7/18 σουτ, 1 τρίποντο), Χάουζερ, Χόρφορντ 7 (1), Κορνέ 2, Πρίτσαρντ