Ο Ολυμπιακός λύγισε τον Παναθηναϊκό στο «θρίλερ» του ΣΕΦ

Μουσταφά Φαλ / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:04 - 05.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:29 - 05.12.2022

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με σκορ 68-66 σε ένα ντέρμπι από τα παλιά...

Ο Ολυμπιακος ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό, με τους Ερυθρόλευκους να επιβιώνουν μετά από ένα πραγματικό θρίλερ και να φτάνουν στη νίκη με 68-66, ανεβαίνοντας στο 8-0.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη υποχώρησε στο 5-2 και πλέον είναι πολύ πίσω στη μάχη για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της Basket League, κάτι που σημαίνει πως ο Ολυμπιακός είναι αγκαλιά με την πρωτιά!

Το ματς ήταν θριλερ με το φαντεζί μπάσκετ να δίνει τη θέση του στο μπασκετικό ξύλο και τα πάντα να κρίνονται στο τέλος. Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη, παρά την υπερπροσπάθεια του Μπέικον να «κλέψει» το παιχνίδι.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν καταλύτης με 22 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μουσταφά Φαλ.

Ο Μπέικον σταμάτησε στους 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό, ενώ από 13 είχαν οι Ουόλτερς και Λι.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές την αναμέτρηση, με καμόια να μην βρίσκει τον τρόπο να ξεφύγει, όπως φαίνεται και από το 10-10 (5’). Κάπου εκεί μίλησε η άμυνα του Ολυμπιακού! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε λύσεις απέναντι στα ατού του Παναθηναϊκού, ενώ οι Κάνααν, Φαλ και Βεζένκοφ έκαναν ΣΠΟΥΔΑΙΑ δουλειά (8 πόντοι έκαστος). Κάπως έτσι, η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 24-14.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ψυχωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαγιάννη να εκμεταλλεύεται την απουσία του Φαλ και να βρίσκει σκορ, με τους πράσινους να μειώνουν στον πόντο (24-23, 12’). Ο Μπόλομπόι έδωσε λύση, όμως ένα νέο 0-8 έκανε το σκορ 26-31 στο (5’). Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 7 (29-36, 17’), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε στο 35-38 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το μπάσκετ… αγνοήθηκε από το ΣΕΦ! Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, έκαναν λάθη, κακές επιθέσεις και το σκορ ήταν στο 36-40 στο 23’). Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και με ένα σερί 8-0 ανέκτησε το προβάδισμα (44-40) στα μέσα της τρίτης περιόδου, με το ματς να γίνεται πάλι... ροντέο! Η περίοδος έκλεισε στο 49-48 και στο τέταρτο τα πάντα ήταν ανοιχτά!

Ένα τρίποντο του Ουόκαπ  (51-50 στο 32') κι ένα κάρφωμα του ΜακΚίσικ στην επόμενη φάση, μαζί με ένα καλάθι του Βεζένκοφ έστειλε το ματς στο +5. Ακολούθησαν μεγάλα καλάθια του Ουόλτερς, με τον Σλούκα να σκοράρει πολύ μεγάλο τρίποντο για το 60-56. Η κρίσιμη άμυνα βγήκε στα 97", μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, πριν ο Φαλ σκοράρει για το 62-57 και βάλει και γκολ-φάουλ για το 65-59. Ακολούθησε ένα γρήγορο 4-0 του Παναθηναϊκού, με τον Λι και τον Μπέικον. Ο Πίτερς είχε 1/2 βολές για το 68-66 και στην τελευταία επίθεση ο Μπέικον πήρε τη μπάλα, διέσχισε το γήπεδο, αλλά αστόχησε σε δύσκολο σουτ που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του.

O MVP

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ΜΑΓΙΚΟΣ για ακόμα μια φορά! Ο σταρ του Ολυμπιακού ήταν μια διαρκής απειλή για τους Πράσινους, με τον Παναθηναϊκό, πέραν από κάποιες μεμονομένες φάσεις, να μην βρίσκει λύση στα μαρκάρισμά του. Συνολικά είχε 22 πόντους με 6/14 εντός παιδιάς (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάνααν 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 17 (8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 22 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπόλομποι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουίλιαμς 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικον 20 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη)