«Αυτοκράτορας» Άρης, πήρε τον ΠΑΟΚ και τον έπιασε στη βαθμολογία

Νίκος Καλαμπάκας 17:56 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:44 - 22.01.2023

Ο Άρης επιβλήθηκε στο Nick Gallis Hall του ΠΑΟΚ με σκορ 77-70 και τον έπιασε στην κατάταξη της Basket League.

Σε ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Άρη με τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική, που βρήκε νικητή τον Άρη με σκορ 77-70

Οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης χάρισαν στο μπασκετικό κοινό ένα φοβερό παιχνίδι με ένταση, πάθος και μια εξέλιξη που έκοβε την ανάσα, με τον Άρη να παίρνει τελικά τη νίκη και να φτάνει τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης έπαιζε μπροστά στο κοινό του και όπως ήταν φυσικό μπήκε πιο «ζεστός» στον αγώνα. Η ομάδα του Καστρίτη ήταν πιο συγκεντρωμένη και παίρνοντας δύναμη από τους οπαδούς του, κατάφερε να πάρει διαφορά έξι πόντων (16-10). Τελικά η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-16.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε πιο σίγουρος στις αποφάσεις του στη β' περίοδο. Οι παίκτες του Λυκογιάννη απέβαλαν το... τρακ που τους είχε δημιουργήσει η κερκίδα, έγιναν πιο επιθετικοί και τελικά στο 20' είχαν μειώσει τη διαφορά στον πόντο, δικαιολογόντας απόλυτα τον χαρακτήρα του ντέρμπι που είχε ο αγώνας.

Ο Άρης έκανε μια μικρή αντεπίθεση στο γ' δεκάλεπτο θέλοντας να βάλει βάσεις νίκης. Οι γηπεδούχοι με όπλο τους την σκληρή άμυνα ξέφυγαν και πάλι στο σκορ και στο 30' προηγούνταν με 59-53.

Δραματικό ήταν το φινάλε του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τους «κιτρινόμαυρους» να πάρουν ώθηση από το κοινό τους, έπιαξε ανελέητο «ξύλο» στην άμυνα με συνέπεια να βρίσκεται συνεχώς σε απόσταση αναπνοής από εκείνους και να δίνει χαρακτήρα - θρίλερ στο ματς. Ωστόσο, οι παίκτες του Καστρίτη στα τελευταία δύο λεπτά έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, δεν λύγισαν στην πίεση και αποκτώντας προβάδισμα έξι πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος, «κλείδωσαν» τον αγώνα και έφτασαν τον ΠΑΟΚ στην βαθμολογία, με το τελικό 77-70 να αποδεικνύει την υπεροχή του.

MVP: Τζανόν Νότε

Ο Αμερικάνος γκαρντ του Άρη τα έκανε όλα και σύμφερε στο Αλεξάνδρειο. Σημείωσε 26 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ, σε ένα απόγευμα που θα του μείνει αξέχαστο!

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 4, Μήτρου - Λονγκ 7, Νετζήπογλου , Χάγκινς 12 , Τολιόπουλος 10, Γκούντγουιν 6, Νότε 26 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανόγκο 12 (9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σχίζας

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12, Σαλούστρος (5 ριμπάουντ) , Σάιμπερτ 8, Σλαφτσάκης, Χαντς 17, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 3, Μαργαρίτης , Πόλι 3, Ρένφρο 12, Ράιλι 10