Ο Λι έσωσε τον Παναθηναϊκό από μέγα κάζο στο Λαύριο

Sportal newsroom 21:08 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:42 - 22.01.2023

Ο Παναθηναϊκός τα χρειάστηκε στο Λαύριο, όμως στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ράντονιτς ξύπνησαν και με μπροστάρηδες τους Λι, Μπέικον και Παπαγιάννη πήραν τελικά τη νίκη με σκορ 84-86 χάρη σε καλάθι του πρώτου.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο Λαύριο, έδειχνε ότι θα πέσει θύμα έκπληξης, όμως στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ράντονιτς ξύπνησαν και έσωσαν την παρτίδα, κερδίζοντας με 86-84.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στην πρώτη περίοδο και δεν φαινόταν ικανός να παίξει με ένταση και να βάλει στα «σχοινιά» το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους δεν είχαν κανένα άγχος και πήραν διαφορά που έφτασε μέχρι τοθς 9 πόντους (25-16), πριν κλείσουν το ημίχρονο συο 25-18. Σε αυτό το διάστημα οι δέκα πόντοι του Φλαγκ αποδείχθηκαν πολύτιμοι για την ομάδα του Σερέλη.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο επιθετικό κομμάτι παρέμεινε και στη β' περίοδο. Το Λαύριο δεν άλλαξε πολλά στο παιχνίδι του, έκανε σταθερά λίγα πράγματα αλλά καλά, όπως το να παίζει σκυλιασμένη άμυνα. Οι «πράσινοι» βρήκαν κάποιους πόντους από τον Ουίλιαμς, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 42-39.

Ίδιο το σκηνικό στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μεν κοντά στο σκορ, το Λαύριο όμως να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα. Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν είχαν καθαρό μυαλό και επιθετικά δεν έκαναν κάτι ξεχωριστό, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να συντηρούν ένα μικρό προβάδισμα που έφτανε από τους τρεις έως του πέντε πόντους. Τελικά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στη λήξη του δεκαλέπτου και το 67-67 προμήνυε ντέρμπι...

Τελικά έτσι και έγινε. Το Λαύριο δεν έδειξε διάθεση να χαλαρώσει, ο Παναθηναϊκός απλά ανέβασε λίγο την απόδοσή του και τελικά ο αγώνας οδηγήθηκε σε ντέρμπι, με τον Λι να δίνει τελικά τη νίκη με καλάθι 6 δέκατα πριν το τέλος και να γλιτώνει την ομάδα του από τα χειρότερα.

Να σημειωθεί ότι λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, αποχώρησε τραυματίας και υποβασταζόμενος ο Φλαγκ του Λαυρίου.

MVP: Πάρις Λι

Το καλάθι του στο τέλος ήταν εκείνο που έκρινε την αναμέτρηση, όμως πάνω απ' όλα έδωσε παράταση στην ηρεμία στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

Δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Λαύριο (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 20 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 21 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ) , Λάνγκεβιν 17 )8 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4 , Νικολαΐδης 2 , Ρεμί 4 , Ζάρας , Κουζέλογλου , Γερομιχαλός

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 22 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Παπαγιάννης 14 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18 (6/9 τρίποντα) , Πονίτκα 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γκουντάιτις 6