Ολυμπιακός: Θλάση ο Σλούκας - Ποια παιχνίδια χάνει

Κώστας Σλούκας

Κώστας Σλούκας / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:28 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:06 - 11.03.2023

Ο Κώστας Σλούκας υπέστη θλάση πρώτου βαθμού στη γάμπα, τραυματισμός που θα τον κρατήσει εκτός από την αναμέτρηση με τον Προμηθέα, ενώ αμφίβολος είναι και για το παιχνίδι με τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας.

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα θα παραταχθεί ο Ολυμπιακός για το ματς με τον Προμηθέα (12/3) στο πλαίσιο της 18η αγωνιστικής της Basket League.

Ο Κώστας Σλούκας ταλαιπωρείται από θλάση πρώτου βαθμού, τραυματισμός που είναι μεν ελαφρύς, όμως είναι αρκετός για να τον κρατήσει εκτός από το ματς κόντρα στους Πατρινούς.

Ο ηγέτης του Ολυμπιακού είχε νοιώσει ένα σφίξιμο στη γάμπα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Μπάγερν, τραυματισμός που δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί στο δεύτερο μισό του ματς. Παρόλα αυτά, στον Ολυμπιακό υπήρχε αισιοδοξία πως ο «Σλούκι Λουκ» δεν είχε κάτι σοβαρό, κάτι που επιβεβαιώθηκε και από την τελική διάγνωση, με τη θλάση να είναι μικρή.

Από την άλλη, η συμμετοχή του στο ματς της 29ης αγωνιστικής της Euroleague στο Κάουνας με αντίπαλο τη Ζάλγκιρις (16/3, 20:00) δεν είναι εύκολη, όμως θετικά είναι τα δεδομένα ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (19/3) στο ΟΑΚΑ για την Basket League, αλλά και του κομβικού αγώνα με την Παρτίζαν στο Βελιγράδι (24/3, 21:00).

Το σίγουρο είναι πως ο Ολυμπιακός δεν θα ρισκάρει να τον βάλει να παίξει εάν δεν είναι 100% έτοιμος, καθώς η χρονιά μπαίνει στην τελική της ευθεία και θέλει να τον έχει στο 100% στα ματς που θα κρίνουν τη συμμετοχή στο Final Four.

Ο Κώστας Σλούκας, σε 24 αγώνες στη φετινή Euroleague, μετράει 11 πόντους (49% στο δίποντο, 31% στο τρίποντο, 90% στις βολές), 2.3 ριμπάουντ, 6.4 ασίστ και 16.2 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης ανά 23 λεπτά συμμετοχής.